Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego, szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jest autorką książki „Wybór”. W niej prowadzi długą rozmowę z Donaldem Tuskiem, a jeden z rozdziałów nosi tytuł „O budzeniu złych aniołów”. W trakcie tej dyskusji oboje dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z hejtem w Polsce. W książce ukazano, jak zarówno znana publicystka, jak i premier (w momencie publikacji książki był w opozycji i wracał na czoło Platformy Obywatelskiej) spotykali się z obraźliwymi i krzywdzącymi oskarżeniami w sieci, które dotyczyły ich motywacji. Applebaum zdradziła, że była zmuszona wypisać swoje dzieci z katolickiej szkoły i wysłać je za granicę na naukę.
Wydana w 2021 roku książka „Wybór” to zbiór rozmów Anne Applebaum i Donalda Tuska na różne tematy. W pewnym momencie poruszyli kwestię antysemityzmu w Polsce, co zaowocowało wstrząsającym wyznaniem publicystki. Poświęciła ona niemal cały rozdział tej problematyce i podzieliła się osobistą historią, która dotknęła ją i jej dzieci. W jej opinii, nagonka na tle antysemickim nasiliła się w drugiej dekadzie XXI wieku. Zauważyła, że liczba groźnych obelg, w tym oskarżeń o „żydowskość” Radosława Sikorskiego, była zatrważająca i nie miała związku z jej pisarską działalnością.
Applebaum podkreśliła, że ostatnie tendencje antysemityzmu w Polsce wydawały się znów aktywne, co miało miejsce po tragedii smoleńskiej. „Miałam wrażenie, że antysemityzm, który wydawał się przestarzały, powraca jako narzędzie polityczne” — argumentowała.
W swoim wspomnieniu zauważyła, że podczas kampanii wyborczej wokół Sikorskiego krążyły absurdalne stwierdzenia o jego rzekomym pochodzeniu. Zmiany w atmosferze w katolickim środowisku, w którym uczęszczały jej dzieci, skłoniły ją do podjęcia decyzji o przeniesieniu ich zagranicę, by uniknąć dorastania w atmosferze hejtu.
Minister spraw zagranicznych wziął udział w programie „Kropka nad i” u Moniki Olejnik, gdzie dziennikarka zapytała go o jego żonę. Prowadząca przytoczyła opinie, że amerykańsko-polskie pochodzenie jego małżonki może być problemem w starcie Sikorskiego na prezydenta.
Sikorski skomentował to w sposób żartobliwy, zauważając, że w Polsce istnieje swoista tradycja, by pierwszymi damami były kobiety pochodzenia żydowskiego. Po tej uwadze, nagle wstał i opuścił studio, nie żegnając się z dziennikarką, co ją zaskoczyło. W późniejszych wypowiedziach podkreślił, że poruszanie pochodzenia żony kandydata w kontekście wyborów uważane jest przez niego za niedopuszczalne. Dodał, że „wbrew insynuacjom, Polska nie jest krajem antysemitów”.
Wywiad przeprowadzony przez Olejnik oraz reakcje Sikorskiego wznowiły dyskusję na temat antysemityzmu w kraju.
Źródło: „Wybór” — Anne Applebaum.
Morawiecki mówi o kandydatach PiS na prezydenta, zaprzeczając ograniczeniu do czterech nazwisk i podając datę wyboru.
Tak KO zamierza wyłonić kandydata na prezydenta. SMS-owe prawybory?
Zaskakujące sceny po wystąpieniu Kaczyńskiego: użyto stroboskopu i piszczałki.