Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sesja Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych w Genewie z udziałem przedstawiciela wrocławskiej policji ds. ochrony praw człowieka

Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych stanowi rozwinięcie praw określonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, szczególnie w obszarze praw społecznych. Obecnie 164 państwa, w tym Polska, są związane tym dokumentem. Pakt nakłada na sygnatariuszy obowiązek niedyskryminacji w zakresie gwarantowanych praw – niezależnie od rasy, płci, religii czy statusu majątkowego. Zapewnia także równość praw kobiet i mężczyzn w dostępie do praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych.

Nadzór międzynarodowy nad realizacją Paktu

W zakresie monitorowania wdrażania Paktu, obowiązki te spoczywają na Komitecie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, który składa się z 18 niezależnych ekspertów. Ocena wykonania Paktu opiera się na sprawozdaniach przygotowywanych przez państwa, które są składane w regularnych odstępach kilkuletnich. Oprócz reportów państwowych, członkowie komitetu uwzględniają także opinie organizacji pozarządowych. Po wstępnym przeanalizowaniu sprawozdania, dochodzi do spotkania Komitetu z delegacją rządową, podczas którego omawiane są najważniejsze kwestie budzące zastrzeżenia.

Sesja w Genewie: Wysoka Ranga, Ważne Tematy

Tegoroczne spotkanie miało miejsce w czasie 76. sesji Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (CESCR) w dniach 10-11 września w Genewie. W delegacji reprezentującej Polskę znalazł się nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka oraz Zastępca Sekretarza Generalnego IPA Sekcja Polska. Jego obecność w zespole Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla zaangażowanie Polski w międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie