Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Seniorzy wnioskują o dodatkowe wsparcie. ZUS przypomina o ważnych krokach

Od początku stycznia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował ponad 298,3 tysiąca wniosków o rentę wdowią. To nowe świadczenie umożliwia osobom po stracie bliskiego współmałżonka częściowe łączenie renty rodzinnej z własnym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. ZUS opublikował szczegółowy komunikat, w którym zamieszcza wytyczne dotyczące składania wniosków o rentę wdowią w oddziałach instytucji.

Ważne terminy

Wypłaty rent wdowich rozpoczną się 1 lipca 2025 roku. Aby móc otrzymać te środki od tego momentu, seniorzy muszą złożyć stosowny wniosek najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. W przeciwnym razie, jeśli dokumentacja wpłynie po tym terminie, renta zacznie być wypłacana dopiero od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Korzyści z renty wdowiej

Renta wdowia stanowi wsparcie finansowe dla osób, które straciły współmałżonka. Uprawnieni mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji, co daje seniorom możliwość dopasowania wysokości świadczenia do ich potrzeb. Celem wprowadzenia tego świadczenia jest ograniczenie ubóstwa wśród starszych ludzi, którzy często stają przed poważnymi wyzwaniami finansowymi po utracie bliskiej osoby.

Kto może ubiegać się o rentę wdowią?

Prawo do renty wdowiej przysługuje osobom, które ukończyły wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby ubiegać się o to świadczenie, trzeba nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku co najmniej pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ograniczenia

Warto pamiętać, że renta nie przysługuje osobom, które zawrą nowy związek po śmierci współmałżonka. Osoby aktualnie pobierające jedno z wymaganych świadczeń (np. emeryturę lub rentę) muszą najpierw zdobyć drugie, aby móc w złożyć wniosek o rentę wdowią.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o rentę wdowią należy złożyć na dedykowanym formularzu ERWD, który można pobrać z oficjalnej strony ZUS. Formularz można wypełnić elektronicznie przez platformę PUE ZUS, dostarczyć osobiście do placówki lub wysłać pocztą.

Dla osób, które mają obawy związane z formalnościami, pracownicy ZUS oferują pomoc podczas wizyt w oddziałach. Warto zabrać ze sobą stosowne dokumenty, ponieważ pracownicy będą potrzebować kilku kluczowych informacji, takich jak numer PESEL, datę śmierci współmałżonka oraz potwierdzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Co jeśli masz wątpliwości?

Dla seniorów, którzy nie są pewni swojej kwalifikacji do renty wdowiej, ZUS przygotował specjalną ankietę dostępną na swojej stronie internetowej. Po jej uzupełnieniu można skorzystać z kalkulatora, który pomaga oszacować przewidywaną wysokość świadczenia. Dodatkowe pytania warto kierować do konsultantów ZUS, dostępnych zarówno przez e-wizyty, jak i infolinię.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie