Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sąd rozstrzyga sprawę naruszenia godności sędziego

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga orzekł w czwartek, że sędzia Waldemar Żurek naruszył dobra osobiste sędziego Aleksandra Stępkowskiego, w tym jego godność sędziowską. Żurek został zobowiązany do przeprosin oraz wpłaty 25 tys. zł z odsetkami na rzecz Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzębosz w Chyliczkach, a sędzia zapowiedział apelację od wyroku.

WYPOWIEDZI ŻURKA ZASZKODZIŁY WIZERUNKOWI STĘPKOWSKIEGO

Sprawę rozstrzygnęła w jednoosobowym składzie sędzia Agnieszka Perehubka, a wyrok ogłoszono bez zezwolenia na rejestrowanie obrazu. Podstawą pozwu były kontrowersyjne wypowiedzi Żurka, w których podważał reputację sędziego Stępkowskiego, twierdząc m.in., że „KRS powinna być oczyszczona z osób, które ustalały wyroki z władzą wykonawczą”. Tego typu oskarżenia mogły dotyczyć bezpośrednio Stępkowskiego, co dostrzegł sąd.

RAZEM Z OŚWIADCZENIEM PRZEPROSINY

Sąd uznał, że wypowiedzi Żurka naruszyły dobre imię Stępkowskiego, zarówno jako sędziego, jak i pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zostały one szeroko medialnie rozpowszechnione, co miało negatywne konsekwencje dla wizerunku poszkodowanego. W związku z tym Żurek musiał wydać oświadczenie, w którym przeprasza Stępkowskiego za pomówienia i potwierdzono, że nie miało miejsca żadne niewłaściwe zachowanie z jego strony.

KONTROWERSJE WOKÓŁ NEOSĘDZIÓW

W rozmowach z dziennikarzami Żurek zadeklarował, że zamierza złożyć apelację. Podkreślił, że sprawa ma dla niego duże znaczenie. Mimo że nie apelował o wyłączenie składu sędziowskiego, zaznaczył, że sędzia Perehubka nie należy do tzw. neosędziów, którzy zostali powołani przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, uznawaną za instytucję upolitycznioną.

SPÓR PRAWNY W SZERSZYM KONTEKŚCIE

Stępkowski, który od początku zapoznał się z pozwem, dążył do publikacji sprostowania o kontrowersyjnych wypowiedziach Żurka. Cała sprawa zyskuje na znaczeniu w kontekście szerszej debaty dotyczącej legalności powołań sędziów, co związane jest z obawami o wpływ polityki na wymiar sprawiedliwości w Polsce. Krytycy obecnych rozwiązań twierdzą, że umożliwiają one większą kontrolę obywateli nad wymiarem sprawiedliwości, podczas gdy przeciwnicy wskazują na ich potencjalne upolitycznienie.

Cała sytuacja pokazuje, jak delikatny i kontrowersyjny jest temat sędziów oraz ich statusu w obecnym systemie prawnym w Polsce. Debata ta nie tylko dotyczy sędziów, ale także fundamentalnych wartości praworządności i niezależności sądów.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie