Dzisiaj jest 11 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę PiS na uchwałę PKW

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN podjęła decyzję, uwzględniając skargę Prawa i Sprawiedliwości na odrzucenie sprawozdania tego komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą. Rzecznik Sądu Najwyższego poinformował, że w myśl Kodeksu wyborczego, Komisja ma obowiązek niezwłocznie uchwalić akceptację sprawozdania PiS.

WYJAŚNIENIE ZARZUTÓW

Podczas briefingu rzecznik SN, sędzia Aleksander Stępkowski, wyjaśnił, dlaczego uchwała PKW została uznana za niezgodną z obowiązującym prawem. Wskazał, że Komisja odrzuciła rzekome naruszenie wynikające z artykułów 131 par. 5 oraz 132 par. 1 Kodeksu wyborczego dotyczących akceptacji korzyści niepieniężnych w trakcie kampanii wyborczej.

Jednak Sąd Najwyższy zauważył, że komisja nie sprecyzowała, na czym dokładnie miałyby polegać przesłanki rzekomego naruszenia przepisów. Stępkowski dodał, że choć w uchwale przywołano szereg dokumentów, PKW nie wyjaśniła, jak doszło do owych ustaleń.

PODSUMOWANIE ORZECZENIA

Sąd Najwyższy stwierdził, że uchwała PKW nie wykazała naruszenia przepisów, które miało mieć miejsce. W wyniku tego orzeczenia PKW została zobowiązana do podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania komitetu PiS.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego, Marcin Chmielnicki, oznajmił, że Komisja zapozna się z orzeczeniem SN oraz jego uzasadnieniem. Dodał, że najbliższe posiedzenie PKW planowane jest na 16 stycznia 2025 roku, ale możliwe jest wcześniejsze rozpatrzenie tej sprawy.

KONSEKWENCJE OD SURBECZETW

Przypomnijmy, że PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 roku, co skutkowało pomniejszeniem dotacji partyjnej oraz dorocznej subwencji. Ryszard Balicki, członek PKW, podczas tamtej decyzji wskazał, że Komisja, nie dysponując uprawnieniami śledczymi, opierała się wyłącznie na dokumentacji innych instytucji.

W wyniku odrzucenia sprawozdania, PiS może stracić prawo do subwencji przez trzy kolejne lata, co stanowi poważną konsekwencję tej decyzji.

STATUS IZBY KONTROLI

Warto również zaznaczyć, że status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, uprawnionej do rozpatrywania skarg na uchwały PKW, budzi kontrowersje wśród obecnych władz oraz niektórych członków PKW. Izbę utworzono na podstawie ustawy o SN z 2017 roku, a jej składka sędziów powoływana była przez Krajową Radę Sądownictwa.

Niektórzy członkowie PKW podnoszą kwestie dotyczące statusu tej Izby, jednak jak wskazuje praktyka, Komisja najprawdopodobniej uzna rozstrzygnięcia SN.

Wobec zaistniałej sytuacji należy czekać na kolejne kroki PKW i reakcję Prawa i Sprawiedliwości. Będziemy na bieżąco informować o postępach w tej sprawie.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie