Dzisiaj jest 11 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sąd Najwyższy przychylił się do skargi PiS. Reakcja Państwowej Komisji Wyborczej nie każe na siebie długo czekać

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przystąpi do analizy decyzji oraz uzasadnienia wydanego przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego w środę, gdy tylko dokumenty dotrą do komisji — poinformował rzecznik PKW, Marcin Chmielnicki. W tym kontekście Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznała skargę Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na wcześniejszą decyzję PKW odrzucającą sprawozdanie komitetu wyborczego tej partii w sprawie wyborów z 2023 roku.

OBOWIĄZEK PKW

Jak zrelacjonował rzecznik Sądu Najwyższego, Aleksander Stępkowski, postanowienie SN unieważnia wcześniejsze uchwały PKW, co implikuje konieczność przyjęcia sprawozdania wyborczego PiS przez komisję. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, PKW ma niezwłocznie podjąć decyzję o akceptacji sprawozdania komitetu.

AWSZE CZY DOPIERO W STYCZNIU?

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego zaznaczył, że PKW wkrótce zapozna się z orzeczeniem SN oraz jego uzasadnieniem. Chmielnicki wyjaśnił: — Po dotarciu dokumentów do siedziby PKW, zostaną one szczegółowo przeanalizowane przez członków komisji. Z kolei następne posiedzenie PKW zaplanowane jest na 16 stycznia 2025 roku, ale nie można wykluczyć, że sprawa znajdzie się na porządku obrad wcześniej.

KWESTIE PRAWNE

Aktualny rząd oraz część członków PKW kwestionują status Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która kompetentnie rozpatruje skargi na uchwały PKW. Pomimo tego, jak wynika z informacji PAP, komisja ma zamiar uznać decyzję tymczasowej izby, wydaną w środę.

ODRZUCENIE SPRAWOZDANIA

PKW 29 sierpnia br. odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku. Członek PKW, Ryszard Balicki, wyjaśniał wtedy, że komisja opierała swoje decyzje na dokumentacji dostarczonej przez inne organy państwowe, a jej brak uprawnień śledczych ograniczał możliwości weryfikacji. Wśród zastrzeżeń znalazły się m.in. przypadki nieprawidłowej agitacji wyborczej podczas imprez wojskowych oraz reklama Ministerstwa Sprawiedliwości. Kwota wynosząca 3,6 miliona złotych, uznana przez PKW za naruszenie zasad kampanii, została uwzględniona w uchwale.

KONSEKWENCJE FINANSOWE

Decyzja PKW o odrzuceniu sprawozdania miała bezpośrednie konsekwencje finansowe dla PiS. Dotacja podmiotowa dla partii, wynosząca blisko 38 milionów złotych, została zmniejszona o trzykrotność zakwestionowanej sumy, co daje około 10,8 miliona złotych. Dodatkowo, roczna subwencja, wynosząca blisko 26 milionów, również została pomniejszona o tę samą kwotę. Niezaprzeczalnie, konieczny będzie także zwrot do Skarbu Państwa zakwestionowanej sumy 3,6 miliona złotych.

Źródło/foto: Onet.pl Leszek Szymański / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie