Reformy w rządzie Donald Tusk ogłasza z dużym rozmachem, ale jak na razie przynoszą one jedynie zawirowania w opinii publicznej. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” wynika, że 52 proc. Polaków ma negatywną opinię na temat pracy minister klimatu i środowiska, Pauliny Hennig-Kloski. Z kolei 48 proc. badanych uważa, że minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, powinien pozostać na swoim stanowisku.
Niepokój wokół ministrów
Niepokój wśród obywateli wydaje się być uzasadniony — Paulina Hennig-Kloski i minister zdrowia, Izabela Leszczyna, to liderki w niechlubnej klasyfikacji polityków, których Polacy chętnie widzieliby w roli byłych ministrów. Zaledwie 22 proc. ankietowanych opowiada się za tym, by Hennig-Kloski pozostała na swoim miejscu.
Premier Tusk na początku lutego zapowiadał zmiany, które mają być zdecydowane i radykalne. „To będzie zmiana systemowa, mniej ministrów, rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie” — podkreślił w kontekście planowanego ograniczenia liczby resortów.
Czesław Siekierski pod presją
Podobny los czeka również Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa, którego 48 proc. badanych uważa za niezbędnego do odwołania. Jego przeciwnicy – 22 proc. – to zdecydowana mniejszość. Na liście negatywnie ocenianych członków gabinetu znajduje się także minister zdrowia, Izabela Leszczyna, wobec której aż 53 proc. Polaków opowiada się za dymisją. Jednak 28 proc. obywateli chce, aby nadal zajmowała się tym ważnym resortem.
Radosław Sikorski i zaufanie społeczne
Odmiennie kształtuje się sytuacja wokół Radosława Sikorskiego. 48 proc. ankietowanych wyraża pozytywne zdanie na temat jego pracy, co czyni go jednym z najlepiej ocenianych członków rządu. Również minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, cieszy się sympatią 42 proc. pytanych. Nieco niższe wsparcie zyskał minister sprawiedliwości Adam Bodnar, którego działania aprobuje 41 proc. Polaków, a szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, zyskał poparcie 40 proc. społeczeństwa.
Badanie realizowane przez Instytut Badań Pollster miało miejsce w dniach 8-10 lutego i objęło 1077 dorosłych Polaków, co świadczy o istotnym zainteresowaniu społeczeństwa bieżącymi wydarzeniami w rządzie.