Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rząd przyznaje: program 800 plus nie spełnił oczekiwań

Pomimo wydania ogromnej kwoty 305 miliardów złotych na świadczenie 500 plus, liczba urodzin w Polsce wciąż spada, a stopień skrajnego ubóstwa pozostał na poziomie sprzed wprowadzenia tego programu. Takie niepokojące dane przekazuje „Rzeczpospolita”.

PROGRAM 500 PLUS A DZIECIŃSTWO

Według raportu dotyczącego realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za 2023 rok, program Rodzina 500 plus miał jedynie ograniczony wpływ na wzrost dzietności. „Prawdopodobnie przyczynił się jedynie do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach funkcjonowania świadczenia” — czytamy w dokumencie, który trafił do Sejmu. Warto podkreślić, że po raz pierwszy rząd w oficjalnych materiałach przyznał, iż dotychczasowy program, obecnie noszący nazwę „Rodzina 800 plus”, okazał się nieefektywny w kwestii poprawy sytuacji demograficznej.

OBIETNICE A RZECZYWISTOŚĆ

Przypomnijmy, że zapowiedzi przed wprowadzeniem programu w 2016 roku budziły duże nadzieje. „W Polsce rodzi się bardzo mało dzieci, a chcemy, żeby Polaków było coraz więcej” – mówiła ówczesna premier Beata Szydło. Założenia w ocenie skutków regulacji ustawy opierały się na wysokich scenariuszach prognoz demograficznych GUS, jednak rzeczywistość, jak widać, wymknęła się spod kontroli. „Taki wzrost w rzeczywistości nie nastąpił” — stwierdza rząd, dodając, że choć lata 2017-2018 przyniosły większą liczbę urodzin niż zakładano, od tego czasu tendencja zaczęła gwałtownie spadać.

STATYSTYKA NIEOSZUKANA

W bieżącym roku na świat przyszło jedynie 272,5 tys. dzieci, co stanowi 35,5 tys. mniej niż przewidywał najniższy wariant. W porównaniu do prognozy średniej liczba ta okazała się niższa o 50 tys. „Dramatycznie niska dzietność jest wynikiem malejącej liczby kobiet w wieku rozrodczym oraz niskiego współczynnika dzietności” — podkreślają autorzy raportu.

SKRAJNE UBÓSTWO A PROGRAM 500 PLUS

Co więcej, z dokumentu wynika, że wpływ programu 500 plus na ograniczenie skrajnego ubóstwa z czasem maleje. W 2023 roku zasięg skrajnego ubóstwa w całej populacji wyniósł 6,6 proc., co jest wyższym wynikiem niż przed wdrożeniem tego programu, kiedy wynosił on 6,5 proc. Zatem mimo zapewnień o poprawie sytuacji, rzeczywistość zgłasza swoje roszczenia.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie