Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rząd przyjął projekt budżetu na 2025 rok – dlaczego program zapowiedziany ma „0 zł”?

Rząd zatwierdził projekt ustawy budżetowej na rok 2025, co ogłosiła Kancelaria Premiera na swoich kanałach społecznościowych. Minister Katarzyna Pełczyńska z Polski 2050 podkreśliła, że w budżecie nie przewidziano ani grosza na kredyty 0%.

Zwiększenie środków na mieszkalnictwo

Minister Pełczyńska z dumą poinformowała, że rządowy budżet przewiduje na mieszkalnictwo aż 4,3 miliarda złotych, co stanowi ponad 50% wzrost w porównaniu z rokiem bieżącym. Podkreśliła jednak również, że sytuacja nie jest jednoznacznie pozytywna, ponieważ pozostaje do rozstrzygania kwestia 1,6 miliarda z tej kwoty, które jest objęte rezerwą. „Kredyt 0% zasługuje na 0 zł z tej puli, a społeczne mieszkalnictwo powinno otrzymać wszelkie możliwe wsparcie” – zaznaczyła minister w swoim wpisie i zapowiedziała swoje stanowisko na nadchodzącym Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Przygotowania do konferencji prasowej

Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało, że już w środę o godzinie 14:30 odbędzie się konferencja prasowa premiera Donalda Tuska oraz ministra finansów Andrzeja Domańskiego, na której zostaną omówione szczegóły dotyczące budżetu na 2025 rok. Warto przypomnieć, że w połowie czerwca rząd zaprezentował wstępne założenia budżetowe, przewidujące wzrost PKB o 3,7% oraz średnioroczną inflację na poziomie 4,1%.

Prognozy dotyczące rynku pracy i wynagrodzeń

Zaplanowano, że do końca 2025 roku stopa bezrobocia wyniesie 4,9%. Przewiduje się także, że płace w polskiej gospodarce wzrosną o 7,1%, a w sektorze przedsiębiorstw o 7,3%. Rząd zaproponował również, że w sferze budżetowej wynagrodzenia wzrosną o 4,1% w ujęciu nominalnym.

Kluczowe terminy w procesie budżetowym

Zgodnie z procedurą budżetową, resort finansów ma do końca sierpnia opracować i przesłać wstępny projekt budżetu rządowi, a następnie złożyć go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Ostateczny projekt ustawy budżetowej musi zostać przyjęty i przesłany do Sejmu z uzasadnieniem do 30 września 2024 roku.

Wydaje się, że nadchodzące miesiące będą kluczowe dla kształtu finansów publicznych, a od decyzji rządu w sprawie budżetu zależy nie tylko przyszłość mieszkalnictwa, ale także perspektywy gospodarcze kraju.

Źródło/foto: Polsat News

X.com/KPRM
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie