Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rozszerzenie BRICS: Nowe podejście do globalnego systemu walutowego

Od 1 stycznia 2025 roku BRICS powiększy swoje grono o dziewięć nowych państw: Białoruś, Boliwię, Kubę, Indonezję, Kazachstan, Malezję, Tajlandię, Ugandę i Uzbekistan. Wspólnie z obecnymi członkami, którymi są Brazylia, Rosja, Chiny, RPA, Iran, Egipt, Etiopia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, będą tworzyć około połowy światowej populacji i generować ponad 41 proc. światowego PKB.

Nowi sojusznicy na horyzoncie

Informacja o przyjęciu nowych sojuszników została ogłoszona podczas szczytu w Kazaniu w październiku 2024 roku. Oprócz wymienionych państw, zaproszenia otrzymały także Algieria, Nigeria, Turcja oraz Wietnam, jednak te kraje nie ustosunkowały się jednoznacznie do oferty. Może w przyszłości dołączą do grupy – podaje portal geopoliticaleconomy.com. Kreml zaznaczył, że oczekuje odpowiedzi od tych państw niebawem.

Historia i cele BRICS

Grupa BRICS powstała w 2009 roku jako BRIC, kiedy do sojuszu przystąpiły Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. W 2010 roku dołączyła Republika Południowej Afryki, a na szczycie w Johannesburgu w 2023 roku przystąpiły kolejne państwa, w tym Argentyna, Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Państwa członkowskie i ich partnerzy są kluczowymi graczami na rynku produkcji zboża, mięsa, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz surowców takich jak miedź, nikiel i żelazo. BRICS dominuje także w uprawach trzciny cukrowej, kukurydzy, ryżu, pszenicy, owoców i ziemniaków.

Wspólna waluta w planach?

Wśród strategicznych celów BRICS znajduje się utworzenie nowego systemu walutowego oraz reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zauważalny wzrost gospodarczy państw BRICS w 2020 roku przewyższył wzrost krajów G7, co wskazuje na ich rosnącą rolę na arenie międzynarodowej.

W 2023 roku prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, zasugerował pomysł stworzenia wspólnej waluty w Ameryce Południowej, aby obniżyć zależność regionu od dolara amerykańskiego. Waluta miałaby obowiązywać w krajach takich jak Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj.

Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu Władimir Putin podkreślił gotowość członków BRICS do wprowadzenia wspólnej waluty, podkreślając, że jej rozwój jest w toku i obejmie więcej państw. Mimo to, niektóre przywódcy, po zapowiedziach Donalda Trumpa, zaczęli zaprzeczać idei nowej waluty.

Źródło/foto: Polsat News

AP/Maxim Shipenkov
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie