Obawy Polaków dotyczące potencjalnego ataku nuklearnego ze strony Rosji wzrosły do 64 proc., co przywodzi na myśl nastroje panujące tuż po inwazji na Ukrainę. Wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS wskazują, że 47 proc. ankietowanych sądzi, że udział Polski w programie nuclear sharing wpłynąłby pozytywnie na nasze bezpieczeństwo.
Debata na temat PROGRAMU NUCLEAR SHARING
W badaniu CBOS Polacy zostali zapytani o opinie na temat włączenia naszego kraju do programu nuclear sharing, który w pełnej formie oznaczałby rozlokowanie amerykańskich ładunków jądrowych na terytorium Polski oraz zapewnienie certyfikacji polskich samolotów do ich transportowania.
Opinie na ten temat są skrajnie podzielone. 44 proc. respondentów popiera ideę, przy czym 29 proc. przyznaje, że Polska raczej powinna wziąć w tym udział, a 15 proc. – że zdecydowanie powinna. Obok znajduje się 40 proc. przeciwników (21 proc. mówi, że raczej nie powinna, a 19 proc. – że zdecydowanie nie). 16 proc. ankietowanych nie wyraziło wyraźnej opinii w tej sprawie.
Podziały w OPINIACH
Interesujące jest to, że mężczyźni znacznie częściej popierają uczestnictwo Polski w programie nuclear sharing (54 proc. w porównaniu do 36 proc. kobiet). W grupie wiekowej 25–34 lata odsetek ten wzrasta do 60 proc. wśród młodszych, a wśród osób z wyższym wykształceniem wynosi 47 proc. Z kolei osoby z wyższymi dochodami per capita w swoim gospodarstwie domowym wyrażają jeszcze większe poparcie – aż 58 proc. z nich jest za tym, by Polska włączyła się w program.
Co ciekawe, wśród badanych o prawicowych poglądach 54 proc. jest za rozmieszczeniem broni atomowej, a nieco mniej, bo 45 proc., w grupie o poglądach lewicowych również popiera ten pomysł.
BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE A NUKLEARYZACJA
Respondenci zostali również zapytani o to, czy rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce przyczyniłoby się do zwiększenia lub zmniejszenia bezpieczeństwa. Przekonanie, że udział w programie nuclear sharing zwiększy nasze bezpieczeństwo, wyraża 47 proc. Polaków, podczas gdy 32 proc. uważa, że nie ma takiego zdania, a 21 proc. pozostaje niezdecydowanych.
Mężczyźni (54 proc.) oraz osoby w wieku 25–34 lata (62 proc.) są bardziej skłonni sądzić, że obecność broni jądrowej będzie korzystna, podobnie jak mieszkańcy największych miast (55 proc.) oraz osoby z wykształceniem wyższym (51 proc.). Najwyższe poparcie znajduje się jednak w grupie osób z najwyższymi dochodami, które w 61 proc. popierają ten pomysł.
PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO PROGRAMU NUKLEARNEGO
Badanie CBOS doszukało się również zjawiska sprzyjającego debatowaniu o polskim programie nuklearnym. 49 proc. Polaków opowiada się za tym, aby Polska w przyszłości rozwijała własny program nuklearny (31 proc. za „raczej powinna”, 18 proc. — „zdecydowanie powinna”). Oponuje 36 proc. badanych, 15 proc. nie ma zdania.
To badanie jasno pokazuje rosnące obawy związane z potencjalnym atakiem nuklearnym ze strony Rosji, osiągając poziom 64 proc. w listopadzie 2024 roku (18 proc. bardzo się obawia, a 46 proc. raczej się obawia takiego scenariusza). Jeszcze w marcu 2022 roku ten odsetek wynosił 65 proc., a w październiku 2022 – 47 proc. Warto odnotować, że 32 proc. ankietowanych nie wyraża obaw tego rodzaju.
Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach od 8 do 21 listopada 2024 roku, obejmując 981 pełnoletnich mieszkańców Polski. Metody zbierania danych obejmowały wywiady bezpośrednie, telefoniczne oraz ankiety internetowe.