Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rosyjskie embargo na gaz – mieszkańcy w obliczu braku ogrzewania i ciepłej wody

W separatystycznym regionie Naddniestrze, przynależnym do Mołdawii, w środę przerwano dostawy ciepłej wody i ogrzewania. Informację tę przekazała agencja Reuters, powołując się na pracownika lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego Tirasteploenergo. Zatrzymanie tych usług jest konsekwencją wygaśnięcia umowy między Rosją a Ukrainą, w wyniku czego Moskwa wstrzymała eksport gazu przez Ukrainę do Europy.

BRYZA ZIMNA I MRAZ

„Nie ma ogrzewania ani ciepłej wody” – stwierdził przedstawiciel z największego miasta regionu, Tyraspola. Jak podało Tirasteploenergo, dostawy ogrzewania wstrzymano o godzinie 7 czasu lokalnego (6 czasu polskiego). Wyjątek robi się dla niektórych instytucji, takich jak szpitale.

Firma wezwała mieszkańców, by ubierali się ciepło, spędzali czas w jednym pomieszczeniu oraz zakrywali okna kołdrami lub grubymi zasłonami. Zalecane jest również korzystanie z elektrycznych piecyków do ogrzewania mieszkań.

WSZYSTKO PRZYPISANE POLITYCE

Sytuacja w Naddniestrzu jest następstwem zakończenia umowy na tranzyt rosyjskiego gazu do krajów europejskich przez Ukrainę. Ukraina ogłosiła wstrzymanie tranzytu z powodów bezpieczeństwa narodowego. Minister energetyki Ukrainy, Herman Hałuszczenko, określił to wydarzenie jako „historyczne”.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że decyzja o wstrzymaniu tranzytu ma na celu uniemożliwienie Rosji dalszego zyskiwania miliardów kosztem życia ukraińskich obywateli.

W ubiegłych latach Mołdawia importowała około 2 miliardów metrów sześciennych gazu rosyjskiego rocznie, który trafiał również do Naddniestrza. Natomiast pozostała część kraju, od 2023 roku, nie jest już uzależniona od dostaw z Rosji, korzystając z zakupów gazu na rynkach europejskich i światowych.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie