W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony rosyjskich wojsk, Ukraina wstrzymała produkcję w kluczowej dla swojego przemysłu stalowego kopalni węgla koksującego Pokrowske, znajdującej się w obwodzie donieckim. Decyzja zarządu zakładu, podjęta w miniony poniedziałek, wynika z niebezpieczeństwa, jakie stwarza bliskość frontu — informuje agencja Reuters.
Kopalnia w Czasie Kryzysu
Pokrowske, mieszcząca się w miejscowości Udaczne, była jedynym ukraińskim producentem węgla koksującego. Sytuacja na froncie w Donbasie zmusiła pracowników do zaprzestania działalności. „Wszyscy przestali pracować” — relacjonował jeden z rozmówców agencji Reuters.
Kopalnia, położona kilkanaście kilometrów na zachód od Pokrowska, stanowi jedyne źródło węgla niezbędnego do produkcji koksu, który jest kluczowym składnikiem w procesie wytwarzania stali. Przemysł stalowy jest nie tylko fundamentem ukraińskiej gospodarki, ale także niezbędny dla sektora zbrojeniowego. Jest on drugim, po rolnictwie, najważniejszym źródłem dochodów kraju.
Rosyjskie Wyścigi na Froncie
3 grudnia Metinwest, największy holding górniczo-metalurgiczny w Ukrainie, ostrzegł przed zbliżaniem się linii frontu do kopalni Pokrowske. W jednym z szybów tego obiektu znajdują się walki zaledwie kilka kilometrów od miejsca jego działalności — podaje ukraińskie wydanie magazynu „Forbes”.
W kontekście narastającego zagrożenia, holding również ogłosił zaprzestanie działalności w innej kopalni węgla w Piszczanem, która również podlega Pokrowske. „Ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa, zamknęliśmy zakład w Piszczanem, usytuowany 10 km od Pokrowska, ponieważ linia frontu się zbliża i nasilają się ostrzały” — przekazał Metinwest w oficjalnym komunikacie.
Przyszłość Przemysłu Stalowego
Ołeksandr Kałenkow, przewodniczący Stowarzyszenia Ukraińskich Metalurgów, ostrzega, że w razie utraty kontroli nad kopalniami w okolicach Pokrowska, produkcja stali w Ukrainie może dramatycznie się zmniejszyć. Jego prognozy wskazują, że utrzymanie kontroli nad tymi obiektami mogłoby pozwolić na osiągnięcie poziomu produkcji wynoszącego 10 mln ton stali w 2025 roku. W przypadku ich utraty, ta wartość mogłaby spaść nawet do 2-3 mln ton, co oznaczałoby spadek o 70% lub więcej.
W międzyczasie ukraiński projekt DeepState, monitorujący sytuację na froncie, donosił, że rosyjskie wojska poczyniły postępy w rejonach przylegających do Pokrowska od strony południowej, południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej. Sytuacja jest zatem niezwykle niepewna i wymaga dalszej analizy oraz szybkich decyzji w obliczu nadciągającego konfliktu.