Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rośnie liczba zgonów z powodu niebezpiecznej choroby sprzed lat, eksperci alarmują

Niepokojące wieści z frontu walki z cholerą

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ujawnia alarmujące statystyki dotyczące zachorowań na cholerę. W 2023 roku ilość osób zakażonych oraz liczba zgonów wzrosły znacząco, „pomimo istnienia skutecznych metod leczenia”. Eksperci nawołują do podjęcia pilnych działań w celu zahamowania rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby, która najbardziej uderza w obszary Afryki.

Wzrost zachorowań i zgonów

Według najnowszego raportu w ubiegłym roku liczba infekcji w skali globalnej wzrosła o 13 proc. w porównaniu do 2022 roku. Co gorsza, liczba zgonów spowodowanych cholera wzrosła o szokujące 71 proc. Oficjalne dane mówią o ponad 4 tys. ofiar, chociaż eksperci zaznaczają, że prawdziwa liczba ofiar może być znacznie wyższa – ich szacunki sięgają nawet 100 tys. zgonów w 2023 roku.

Dr Philippe Barboza, odpowiedzialny za program WHO dotyczący cholery, podkreślił, że nie można zaakceptować sytuacji, w której zgony rosną w znacznie szybszym tempie niż zachorowania. Rzeczywistość jest alarmująca – brak dostępu do właściwej opieki medycznej oraz dostępnych terapii ma kluczowe znaczenie w walce z tą chorobą.

Globalna panorama cholery

Od 2021 roku liczba państw, w których odnotowano przypadki cholery, wzrosła z 35 do 45. Interesujący jest fakt, że aż 38 proc. zakażeń dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia. Eksperci wskazują na zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, brak dostępu do czystej wody oraz ubóstwo jako główne czynniki wpływające na wzrost zachorowalności.

W Afryce, gdzie problem cholery jest niezwykle poważny, liczba zakażeń wzrosła o 125 proc. Wiele zgonów zgłaszanych jest poza placówkami medycznymi, co podkreśla dramatyczną sytuację w regionie.

W 2023 roku najwięcej przypadków odpowiedzialnych za cholerę miało miejsce w Demokratycznej Republice Konga, Malawi, Somalii, Etiopii, Mozambiku oraz Zimbabwe. Poza Afryką, największa liczba zakażeń i zgonów miała miejsce w Afganistanie i Haiti, jednak to tylko wieści z powierzchni – sytuacja może być znacznie gorsza.

Obraz obecnej sytuacji

W 2024 roku sytuacja nie uległa zasadniczej poprawie; do 22 sierpnia zarejestrowano 342 800 przypadków oraz 2400 zgonów, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym. WHO nadal ocenia ryzyko związane z cholerą jako bardzo wysokie.

Cholera to ostra, zakaźna choroba przewodu pokarmowego, spowodowana przez szczepy bakterii wywołujących enterotoksynę. Zakażenie następuje głównie przez spożycie skażonych pokarmów lub wody. Choroba najczęściej występuje w Afryce i Azji, ale jej skutki są straszliwe wszędzie tam, gdzie brakuje opieki medycznej i odpowiednich środków higieny.

Chociaż cholera jest w większości przypadków uleczalna za pomocą antybiotyków i płynów nawadniających, jej śmiertelność w przypadku braku odpowiedniego leczenia może osiągać alarmujące wartości.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona 200 tys. obserwujących nas na Facebooku. Polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie