Alarmujące dane dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową w Unii Europejskiej ujawniają, że liczba zachorowań na kiłę i rzeżączkę wzrosła w dramatyczny sposób w ostatnich latach. Z analizy przeprowadzonej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że wzrosty te sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Przyczyny tego zjawiska są złożone, ale znaczącą rolę odgrywa zwiększona liczba przeprowadzanych testów. Niestety, nie można pominąć również niepokojącego faktu, że niektóre szczepy rzeżączki wykazują odporność na stosowane leki.
ROSNĄCE ZAGROŻENIE KIŁĄ I RZEŻĄCZKĄ
W kontekście kiły i rzeżączki, analiza uwzględnia dane z lat 2022 i 2023. W roku 2023 odnotowano niemal 100 tys. przypadków rzeżączki, co stanowi 31-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego oraz aż 300 procent w zestawieniu z danymi z 2014 roku. Równocześnie w 2023 roku zarejestrowano 40 tys. przypadków kiły, co oznacza wzrost o 13 procent rok do roku i 100 procent w porównaniu do 2014.
CHLAMYDIOZA NA CZOŁOWEJ POZYCJI
Chlamydioza pozostaje najczęściej diagnozowaną chorobą przenoszoną drogą płciową, z 230 tys. przypadków. Warto jednak zauważyć, że jej wzrost jest minimalny w ostatnich latach. Eksperci wskazują, że wzrost liczby zakażeń jest związany z większą liczbą przeprowadzonych testów na STI, jednocześnie zauważając, że mieszkańcy UE coraz rzadziej stosują środki antykoncepcyjne, co sprzyja ryzykownym zachowaniom seksualnym.
ALARM OD WHO
Już rok temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła zaniepokojenie wzrastającą liczbą zachorowań w Unii Europejskiej. Organizacja zwróciła uwagę na spadek ilości nastolatków korzystających z prezerwatyw, co prowadzi do dalszego rozprzestrzeniania się chorób oraz nieplanowanych ciąż.
APEL O DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE
W obliczu nasilających się problemów związanych z chorobami płciowymi, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowało pilny apel o zwiększenie świadomości społecznej oraz intensyfikację działań profilaktycznych, testowania i leczenia. Tylko skoordynowane wysiłki mogą pomóc w opanowaniu narastającego kryzysu zdrowotnego w tej dziedzinie.
Źródło/foto: Interia