Obywatel Rosji, podejrzewany o organizowanie działań dywersyjnych przeciwko Polsce i innym krajom zachodnim, został deportowany z Bośni i Hercegowiny do Polski. Na temat skutecznej pracy polskich służb ścigania, w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pozytywnie wypowiedział się premier Donald Tusk.
Skuteczna akcja polskich służb
Rosjanin, który miał na celu koordynację rozmaitych aktów sabotażu w Polsce, USA oraz u innych sojuszników, został zatrzymany i następnie aresztowany na mocy decyzji sądu. Tusk podkreślił efekty pracy ABW oraz prokuratury, mówiąc: „Rosyjska wroga aktywność została potwierdzona”.
Reakcja ministra spraw wewnętrznych
Minister spraw wewnętrznych, Tomasz Siemoniak, skomentował to wydarzenie, wskazując na istotne uderzenie w rosyjską siatkę dywersyjną w Europie. „Dzięki współpracy z ABW, obywatel Rosji został odnaleziony i deportowany do Polski. Na podstawie wniosku prokuratury sąd aresztował go na trzy miesiące. To efekt znakomitych działań prokuratury generalnej oraz prokuratora krajowego. Dziękuję również Agencji Bezpieczeństwa i Wywiadu Bośni i Hercegowiny za owocną współpracę” — napisał Siemoniak na platformie X.
Trwające śledztwo
Śledztwo w sprawie grupy dywersyjnej prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie, z pomocą ABW. Badane są działania obcego wywiadu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, polegające na dokonywaniu aktów sabotażu, które obejmują m.in. niszczenie infrastruktury krytycznej oraz inicjowanie pożarów za pomocą przesyłek kurierskich z samozapłonem.
Dotychczasowe incydenty
W ciągu ostatniego roku miały miejsce różne incydenty dywersyjne, w tym spalanie ciężarówki firmy kurierskiej w okolicach Warszawy oraz pożary w magazynach w Wielkiej Brytanii i na lotnisku w Niemczech. Media informowały, że przesyłki były wysyłane przez dywersantów opłacanych przez rosyjski wywiad, co podkreśla poważną skalę problemu, z jakim boryka się Europa.
Ruchy te jasno pokazują, jak wiele może zdziałać współpraca międzynarodowa w walce z zagrożeniami ze strony obcych agencji wywiadowczych. Jednak te sytuacje pozostawiają wiele do refleksji na temat bezpieczeństwa w regionie.