Rosja rozpoczęła rozmowy z ugrupowaniem Hajat Tahrir asz-Szam, jak poinformował Michaił Bogdanow, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Bliskiego Wschodu. W niedzielę syryjscy bojownicy ogłosili, że zdobyli Damaszek, co doprowadziło do upadku reżimu Baszara al-Asada, wspieranego przez Moskwę.
Nowe kontakty polityczne
Jak zaznaczył Bogdanow, nawiązano kontakt z komitetem politycznym grupy Hajat Tahrir asz-Szam, który obecnie przebywa w jednym z hoteli w Damaszku. Podczas rozmów poruszono szczególnie kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dla rosyjskiej misji dyplomatycznej oraz obywateli Rosji znajdujących się w Syrii. Bogdanow wyraził nadzieję, że przedstawiciele ugrupowania dotrzymają obietnic w zakresie ochrony przedstawicieli rosyjskiej dyplomacji.
Strategiczne rozmowy o bazach
Agencja Bloomberg przekazała, że Rosja jest bliska osiągnięcia porozumienia z nowymi władzami Syrii w sprawie utrzymania swoich baz wojskowych w tym kraju. Jednakże, jak zaznaczył informator, sytuacja może ulec zmianie w przypadku dalszej niestabilności w Syrii. Główne rozmowy koncentrują się na obecności sił rosyjskich w porcie Tartus oraz w bazie lotniczej Humajmim.
Przyszłość po upadku reżimu Asada
Po obaleniu reżimu Asada rozpoczęły się ewakuacje rosyjskich wojsk z Syrii. W niedzielę 8 grudnia syryjscy rebelianci, na czele z Abu Muhamedem al-Dżaulanem, liderem Hajat Tahrir asz-Szam, przejęli kontrolę nad Damaszkiem, co skutkowało upadkiem reżimu al-Asada. Przywódca Syrii, w ostatniej chwili, uciekł do Rosji. Rebelianci powołali Mohameda al-Baszira na premiera tymczasowego rządu, który będzie sprawował władzę do początku marca 2025 roku.
Nowe regulacje prawne
Jak podała agencja AFP, działając na podstawie informacji od rzecznika nowego gabinetu, Obaida Arnauta, konstytucja oraz działalność parlamentu w Syrii zostały na trzy miesiące zawieszone. W najbliższym czasie powstaną dwa komitety, odpowiedzialne za analizę konstytucji oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek.
Wydarzenia w Syrii, na tle rosnących napięć i zmieniającej się sytuacji politycznej, będą zapewne miały dalekosiężne konsekwencje, zarówno dla regionu, jak i dla polityki międzynarodowej.
Źródło/foto: Interia