Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, w którym oddajemy hołd osobom zmarłym. To także okres wzmożonego ruchu w okolicach cmentarzy, co może wiązać się z nową organizacją ruchu oraz wystąpieniem czasowych zatorów. Zadbają o to śląscy policjanci, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach i kierowali ruchem. Dlatego warto przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach.
INSTRUKCJE DLA KIEROWCÓW
Jednym z kluczowych zadań policji drogowej jest kierowanie ruchem. Aby zapewnić jego płynność i bezpieczeństwo, każdy kierowca powinien pamiętać, że polecenia oraz sygnały wydawane przez funkcjonariuszy mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi. Oznacza to, że to, co mówi policjant, jest najważniejsze. Jak powinniśmy reagować, gdy na drogę wejdzie policjant z białą czapką i rękawiczkami?
Zgodnie z artykułem 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, uczestnicy ruchu oraz inne osoby na drodze są zobowiązani do przestrzegania poleceń i sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem, nawet jeśli zaprzeczają one innym przepisom. W praktyce oznacza to, że polecenia wydawane przez policjantów mają większe znaczenie niż znaki drogowe czy sygnalizacja świetlna.
Policjanci często kierują ruchem w miejscach o dużym natężeniu, zwłaszcza gdy sygnalizacja świetlna nie działa, lub podczas wydarzeń masowych. Ich obecność jest kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na danym odcinku drogi.
WAZNE ZASADY DLA KIERUJĄCYCH
Kiedy policjant kieruje ruchem, kierowcy powinni stosować się do następujących zasad:
- Gdy policjant stoi przodem lub tyłem do naszego kierunku jazdy – oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie (jak światło czerwone).
- Kiedy stoi bokiem – można wjechać na skrzyżowanie (jak światło zielone).
- Gdy policjant zwraca się w naszą stronę z podniesioną ręką – nie można wjechać na skrzyżowanie, a pojazdy, które już tam wjechały, muszą je opuścić (jak światło żółte).
Podobne zasady obowiązują także pieszych. Apelujemy do kierowców o cierpliwość, kulturalną jazdę oraz zdrowy rozsądek. W razie potrzeby interwencji policji należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112.
Źródło: Polska Policja