Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rola policjanta w kierowaniu ruchem drogowym – podstawowe informacje

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, kiedy oddajemy cześć zmarłym oraz odwiedzamy cmentarze. W związku z większym ruchem w okolicach nekropolii, musimy przygotować się na zmiany w organizacji ruchu drogowego oraz możliwe zatory komunikacyjne. Bezpieczeństwo na drogach oraz płynność ruchu będą nadzorować śląscy policjanci, którzy na bieżąco będą kierować ruchem. Przypominamy o istotnych zasadach obowiązujących w takich sytuacjach.

ROLA POLICJI W KIEROWANIU RUCHEM

Jednym z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego jest kierowanie ruchem. Aby zapewnić jego bezpieczeństwo i płynność, każdy kierowca z uprawnieniami powinien pamiętać, że polecenia i sygnały wydawane przez funkcjonariuszy mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi. Kierowcy powinni również zrozumieć, co oznaczają gesty policjanta. Co więc zrobić, gdy na drodze znajdziemy policjanta w białej czapce i rękawiczkach?

Zgodnie z artykułem 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, wszyscy uczestnicy ruchu są zobowiązani do przestrzegania poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem, nawet jeśli te różnią się od sygnałów świetlnych i znaków drogowych. Oznacza to, że komendy policjanta mają wyższość nad innymi oznaczeniami drogowymi.

POLECENIA POLICJANTA NA DRODZE

Funkcjonariusze często kierują ruchem w sytuacjach, gdy występują znaczące utrudnienia, takie jak awarie sygnalizacji świetlnej czy duże zgromadzenia publiczne. Obecność policjanta w takim miejscu ma na celu poprawę bezpieczeństwa i przywrócenie płynności ruchu.

Oto kilka podstawowych zasad zachowania się kierowców w obecności policjanta:

  • Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do kierunku jazdy – to taką postawę należy traktować jak światło czerwone – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE.
  • Gdy policjant stoi BOKIEM do kierunku jazdy – jest to sygnał równoważny ze światłem zielonym – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE.
  • Gdy policjant stoi w dowolnej pozycji z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to jak światło żółte – NIE MOŻNA WJAZDA NA SKRZYŻOWANIE, a Pojazdy już wjeżdżające MUSZĄ OPUSZCZAĆ SKRZYŻOWANIE.

Podobne zasady obowiązują pieszych. A zatem apelujemy do kierowców o postawę pełną cierpliwości, kultury i zdrowego rozsądku za kierownicą. W przypadku konieczności interwencji policji, należy zawsze wybierać numer alarmowy 112.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie