Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rok w „Stanie Wyjątkowym”: Jak Kaczyński uniknął konsekwencji? [PODCAST]

Oto specjalne wydanie słuchowiska politycznego „Stan Wyjątkowy”. Prowadzący — Andrzej Stankiewicz, Dominika Długosz, Kamil Dziubka oraz Beata Lubecka — zgromadzili się w studiu, aby wspólnie ocenić polityczne zawirowania minionego roku.

Analiza sytuacji w rządzie

W pierwszej części paneliści szczegółowo bohaterami omawiają aktualną kondycję koalicji rządzącej, która jest podzielona i boryka się z nieustannymi problemami, głównie za sprawą silnych przedstawicieli PiS, obecnych w kluczowych instytucjach państwa.

Jarosław Kaczyński, pozostawiając swoich ludzi na najważniejszych stanowiskach w Prokuraturze, Sądzie Najwyższym, Narodowym Banku Polskim, Krajowej Radzie Sądownictwa, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Trybunale Konstytucjnym, może liczyć na ich lojalność. Dziś wielu z nich walczy z Donaldem Tuskiem, co pozwala Kaczyńskiemu na podjęcie działań odwrotnych po zaskakującej utracie władzy.

Kaczyński: nie taki zły rok

Choć jesień ubiegłego roku była dla lidera PiS prawdziwym koszmarem, w miarę upływu czasu widać, że nie jest on na skraju porażki. Mimo iż wygrał wybory, stracił wpływy. Niemniej jednak, bilans dla Kaczyńskiego w chwili obecnej jest całkiem pozytywny: w jego bliskim otoczeniu nie ma żadnych oskarżeń, a struktury partyjne pozostają nietknięte.

Rząd PiS, mimo zmiany władzy, wciąż radzi sobie w sondażach, regularnie przewodząc lub konkurując z Koalicją Obywatelską. Co więcej, Kaczyński ma kolejnego kandydata na prezydenta, a ten zdaje się nie być bez szans.

Strategiczne posunięcia i przyszłość

Prezes doskonale dostrzega zagrożenia wynikające z ambicji różnych frakcji wewnątrz PiS, które pragną go zepchnąć na boczny tor. Dlatego też decyzja o wystawieniu mało znanego Karola Nawrockiego, który nie angażuje się w wewnętrzne napięcia partyjne, zdaje się być przemyślana. Nawrocki, bez względu na to, jak potoczą się wybory prezydenckie, nie stwarza realnego zagrożenia dla pozycji Kaczyńskiego.

Rzeczywistość po wyborach prezydenckich nie jest jednak jasna, bowiem do kolejnych wyborów parlamentarnych pozostają zaledwie dwa lata. Kaczyński, umiejętnie kalkulując, mógłby sięgnąć po pełnię władzy, zwłaszcza, gdyby jego rywale, Tusk i Trzaskowski, mieli trudności w realizacji swoich planów.

Już teraz można śmiało stwierdzić, że jeśli Kaczyński powróci do rządzenia, lata 2015-2023 będą postrzegane jako sielanka. Prezes przygotowuje listę osób, które mógłby ukarać, a w pierwszej kolejności znajdą się na niej Tusk i Bodnar. Tak czy inaczej, jeśli Kaczyński zyska władzę, można się spodziewać bezwzględnych działań, ataków na niezależne media i poważnych rozważań na temat Polexitu.

Poniżej mają Państwo możliwość obejrzenia drugiej części podsumowania roku w „Stanie Wyjątkowym”. Wyjątkowe, świąteczno-noworoczne odcinki dostępne są dla abonentów Onet Premium (wersja wideo) oraz w aplikacji Onet Audio (wersja audio). Część pierwsza ukazała się 28 grudnia, natomiast druga zadebiutowała 1 stycznia. Serdecznie zapraszamy do słuchania i oglądania!

Źródło/foto: Onet.pl Tomaz Gzell / PAP

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie