Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rok rządów premiera: cynizm i brak konkretnych działań

Rok po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska, jego ocena wśród Polaków jest negatywna, a ponad połowa społeczeństwa nie ma pozytywnego zdania na jego temat. Zwolennicy koalicji zarzucają to krytykom, ale kluczowym powodem niezadowolenia jest cynizm oraz brak konkretnego programu działania, szczególnie w obozie Koalicji Obywatelskiej. Wyjątków od tej reguły jest niewiele.

Sondaż na Rocznicę Rządu

Na temat pierwszej rocznicy rządów Tuska wypowiedziała się ankieta przeprowadzona przez United Surveys w dniach 6-8 grudnia na 1000 osobach, na zlecenie RMF FM oraz „Dziennika Gazety Prawnej”. Zaledwie 5,7 proc. badanych wyraziło „zdecydowanie pozytywną” opinię o rządzie, podczas gdy 33,9 proc. oceniło go „raczej pozytywnie”. Z kolei 30 proc. odpowiedziało „raczej negatywnie”, a 21,4 proc., że „zdecydowanie negatywnie”. Takie wyniki wskazują, że 51,4 proc. Polaków ma negatywne zdanie o rządzącej ekipie. Dodatkowo, dla 30,5 proc. badanych największym rozczarowaniem okazał się sam Donald Tusk, który zajął pierwsze miejsce w rankingu rozczarowań.

Krytyka i Porównanie z Przeszłością

Nieco ponad 8,9 proc. uczestników badania nie miało zdania. Ciekawe jest porównanie z rządem Beaty Szydło, który po dwóch latach sprawowania władzy w 2017 roku miał więcej zwolenników niż przeciwników. Tempo, w jakim rząd Tuska traci poparcie, jest zdumiewające.

Patrząc na sondażowe poparcie dla partii, Koalicja Obywatelska często oscyluje między pierwszym a drugim miejscem, jednak nie obserwuje się drastycznych spadków. Być może niektórzy wyborcy innych partii przestają identyfikować się z rządem Tuska, choć trudno to jednoznacznie stwierdzić bez szczegółowych badań.

Problemy Ekonomiczne i Praworządność

Nie można wskazać jednego wskaźnika ekonomicznego, w którym rząd Tuska przebiłby swoich poprzedników. Sytuacja w wielu aspektach się pogarsza, a obecna ekipa często odnosi się do międzynarodowych uwarunkowań tłumaczących wysoką inflację oraz deficyt budżetowy. Jednak w opozycji Tusk krytykował poprzedników za słabe wyniki, co teraz staje się problematyczne dla jego rządu.

Dalszym kłopotem jest wrażenie zmniejszenia liczby strategicznych inwestycji oraz zniechęcające wyniki spółek państwowych. Opozycja nie musi się wiele wysilać, gdyż rząd sam podkłada sobie nogi, składając obietnice, z którymi trudno będzie się uwolnić.

Chaos w Sferze Edukacji i Kultury

Zamieszanie nie omija sfery edukacji, gdzie minister edukacji Barbara Nowacka wprowadza kontrowersyjne zmiany, a minister kultury Hanna Wróblewska angażuje się w negocjacje w sprawie nowego kierownictwa instytucji kulturalnych. Działania te budzą nieufność wobec zamiarów koalicji.

W obszarze nauki minister Dariusz Wieczorek dokonuje wyborów personalnych, które mogą zaszkodzić stabilności placówek badawczych. Sprawy te pokazują, że rząd nie jest wolny od nepotyzmu.

Perspektywy na Przyszłość

Mimo krytyki, dostrzegam pewne pozytywne działania tego rządu, zwłaszcza w kwestiach obronności. Kontynuacja starych projektów zbrojeniowych, choć czasem kontrowersyjna, stanowi jedyną spójną linię w polityce obecnej koalicji. Jeśli Tusk uzyska prezydenturę, może to zaowocować koncentracją na utrzymaniu władzy kosztem dobrze pojętego zarządzania.

Obecne rządy generalnie budzą moją niepewność co do przyszłości. Wydaje się, że nacisk kładziony na wyeliminowanie opozycji może zdominować kwestie rządowe, co może doprowadzić do poważnych problemów w nadchodzących latach.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie