W przeddzień rocznicy wyborów, które miały miejsce 15 października, nasi Naczelni dokonali podsumowania wydarzeń z ostatniego roku. Bartosz Węglarczyk zaprezentował swoją kontrowersyjną teorię, która, chociaż na pierwszy rzut oka może być uznana za spiskową, w rzeczywistości trafnie odzwierciedla obecną sytuację polityczną. Wyraził przekonanie, że kilka partii stworzyło koalicję, obiecując swoje wsparcie różnym grupom wyborców, ale w momencie realizacji tych obietnic wszyscy zaczęliby się wzajemnie blokować. Przykłady takich obietnic to m.in. związki jednopłciowe czy niższe podatki. W końcu, mimo głośnych zapowiedzi, może okazać się, że niewiele z tych spraw zostanie zrealizowane. „To nie nasza wina,” podkreślił Węglarczyk, dodając, że zsumowane obietnice nie przynoszą realnych efektów.
Rządowe wpadki i krytyka działań
W ocenie Tomasza Sekielskiego spektakularnym błędem obecnej koalicji rządzącej jest sprawa byłego wiceministra sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie wystąpiła o uchwalenie immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, co uniemożliwiło zatrzymanie Romanowskiego. Teraz na scenie politycznej panuje chaos prawny, który poseł Romanowski bez wątpienia próbuje wykorzystać. Węglarczyk stwierdził, że politycy powinni otwarcie przyznać, iż kłamią w kampaniach wyborczych. Mogą być lepsi od rywali, ale nie można wierzyć w ich obietnice. Choć demokracja w Polsce rozwija się, większość obietnic złożonych przez koalicję nie została spełniona, co sprzyja wzrostowi poparcia dla partii takich jak Konfederacja.
Nowe propozycje migracyjne
Miniona sobota była dniem konwencji dla dwóch największych partii. W Warszawie premier Donald Tusk przedstawił nowe założenia polityki migracyjnej, określone jako „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo.” Zawierały one m.in. kontrowersyjne propozycje dotyczące tymczasowego zawieszenia prawa do azylu, które wywołały falę komentarzy i krytyki, nawet wśród koalicjantów. Nasi Naczelni przypomnieli wcześniej zgłaszane zastrzeżenia do działań PiS na granicy polsko-białoruskiej, które były oskarżane o nadmierną surowość.
Węglarczyk zwrócił uwagę, że każde rozwiązanie musi uwzględniać człowieczeństwo. W kontekście pojawiających się pomysłów na restrykcje wobec migrantów, zaapelował, aby decydenci mieli na uwadze ludzkie dramaty, a nie tylko polityczne kalkulacje. Dodatkowo, podczas kongresu, Prawo i Sprawiedliwość zacieśniło współpracę z Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry, co Kaczyński komentował potrzebą krótkiej pamięci w polityce.
Ostatnie wydarzenia w sądownictwie
Na zakończenie Naczelni podjęli temat rady Andrzeja Dudy, które sędziowie otrzymali podczas jego ostatniego wystąpienia w Sądzie Najwyższym oraz odwołania Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych. Zachęcamy do odsłuchania kolejnego odcinka Naczelnych oraz do śledzenia podcastu, który ukazuje się w każdy poniedziałek o godzinie 19:00 na stronie Onetu oraz w aplikacji Onet Audio. Czekamy także na Wasze opinie i pytania pod adresem naczelni@onet.pl.