Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może wkrótce wzrosnąć o 100 zł

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, znane jako „Mama 4 plus”, stanowi wsparcie dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i w związku z tym musiały zrezygnować z zatrudnienia. Co istotne, świadczenie to jest regularnie waloryzowane, co oznacza, że jego wysokość wzrasta co roku. Ile dokładnie wynosi to świadczenie i jak można je uzyskać? Sprawdźmy.

Informacje o świadczeniu

Program „Mama 4 plus” został wprowadzony w 2019 roku. Szczegóły dotyczące świadczenia znajdują się w ustawie o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym z 31 stycznia 2019 roku.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do świadczenia „Mama 4 plus” mają prawo matki, które ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały czworo dzieci oraz nie osiągają wystarczającego dochodu na pokrycie codziennych wydatków. Obowiązek wychowywania dzieci może skutkować brakiem możliwości podjęcia pracy lub koniecznością z niej zrezygnowania, co w konsekwencji odbiera im prawo do minimalnych świadczeń.

Co ciekawe, prawo do świadczenia przysługuje również ojcom, którzy skończyli 65 lat, w przypadku śmierci matki, jej porzucenia dzieci lub długotrwałego braku zaangażowania w ich wychowanie. Ojciec może otrzymać pomoc, pod warunkiem, że również wychował co najmniej czworo dzieci i nie dysponuje dochodem umożliwiającym samodzielne utrzymanie się.

Wysokość świadczenia oraz waloryzacja

Zgodnie z art. 7 ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, wysokość wsparcia nie może przekroczyć kwoty najniższej emerytury. Aktualnie świadczenie to wynosi 1780,96 zł brutto. Co więcej, każdego roku kwota ta podlega waloryzacji. W 2025 roku przewiduje się, że kwota najniższej emerytury, a więc i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, wzrośnie do 1884,83 zł brutto.

Warto wiedzieć, że osoby, które pobierają emeryturę lub rentę poniżej najniższej emerytury, mogą ubiegać się o to świadczenie jako dopełnienie, aby osiągnąć poziom najniższej emerytury.

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”, wnioskodawcy mogą składać wnioski w placówkach ZUS, pocztą lub przez internet. Niezbędne będzie wypełnienie formularza ERSU oraz dostarczenie oświadczeń dotyczących sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (tzw. oświadczenie ERU) oraz informacji o numerach PESEL dzieci.

W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak orzeczenie sądu o przyznaniu pieczy zastępczej. Od 1 stycznia 2022 roku konieczne jest również złożenie oświadczenia w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego, co tylko potwierdza, że procedura związana z uzyskiwaniem wsparcia jest różnorodna i złożona.

Pamiętaj, że świadczenie „Mama 4 plus” to odzwierciedlenie szczególnej roli rodziców w wychowywaniu dzieci i wsparcie, które może być nieocenione w trudnych finansowo czasach.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie