Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rewolucja na kolei w Katowicach: co zmieni się w rozkładzie jazdy i jak wpłynie to na podróżnych?

Kolej przystępuje do modernizacji jednego z kluczowych węzłów komunikacyjnych w Polsce – Katowic. Inwestycja, warta miliardy złotych, stanowi część szerokiego projektu modernizacji linii kolejowych na Śląsku, mającego na celu zwiększenie komfortu podróży. Tymczasem pasażerowie muszą przygotować się na liczne utrudnienia, które potrwają kilka lat.

Modernizacja na Dworcu Zachodnim: Lekcja dla Katowic

Warszawiacy od dłuższego czasu doświadczają skutków przebudowy Dworca Zachodniego, który od 2020 roku jest jednym wielkim placem budowy. Kiedyś tętniący życiem, węzeł ten wpływa na rozkład jazdy pociągów nie tylko w stolicy, ale i w sąsiednich województwach. Zmiany te nauczyły mieszkańców, że nie wszystkie dalekobieżne połączenia zatrzymują się na Dworcu Centralnym. Wkrótce ich katowiccy odpowiednicy będą musieli zmagać się z podobnymi wyzwaniami.

Wielka przebudowa w Katowicach: Co nas czeka?

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły, że od 2 września rozpocznie się największa inwestycja w historii województwa śląskiego. „Zapewnimy bezpieczniejsze podróże, nowe przystanki i większe możliwości w ruchu pociągów” – zapewniają przedstawiciele zarządcy infrastruktury. Jednak zanim pasażerowie odczują efekty tej modernizacji, czekają ich lata utrudnień.

Krótsze trasy i nowe przystanki

Na początek modernizowany będzie szlak z Katowic do Szopienic Południowych, a tydzień później na tapetę wejdzie przebudowa wiaduktu przy ul. Bagiennej. Pierwsze zmiany w rozkładzie jazdy już są widoczne: niektóre pociągi Kolei Śląskich do Oświęcimia będą rozpoczynały trasę w Mysłowicach. Z kolei połączenia Polregio do Kozłowa czy Sędziszowa wyruszą z Sosnowca, co wiąże się z dodatkowymi przesiadkami dla podróżnych.

Dla pasażerów PKP Intercity – zmiany na horyzoncie

Pasażerowie korzystający z usług PKP Intercity również będą musieli dostosować się do nowej rzeczywistości. Od 9 września wybrane dalekobieżne pociągi będą kierowane na stację Katowice Ligota. To prawdziwy test orientacji dla pasażerów, którzy powinni na bieżąco monitorować zmiany w godzinach odjazdu zarówno na Dworcu Głównym, jak i stacji zastępczej. Dodatkowo, dla niektórych nocnych pociągów Kolei Śląskich uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Niespodzianki także dla kierowców

Kierowcy również nie będą mogli uniknąć problemów. Poza przebudową wiaduktu przy ul. Bagiennej, we wrześniu oraz w kolejnych miesiącach ruszą modernizacje innych wiaduktów na ulicach Granicznej, Mikołowskiej i Kłodnickiej. Ruch samochodowy w niektórych miejscach będzie prowadzony wahadłowo, a najbardziej zdeterminowani kierowcy powinni przygotować się na zamknięcia niektórych przejazdów kolejowych.

Przyszłość transportu kolejowego na Śląsku

Modernizacje w Katowicach są częścią większego projektu, który obejmuje modernizację śląskich odcinków międzynarodowej linii kolejowej E65, przebiegającej przez cztery kraje. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 7 miliardów złotych i jest współfinansowany przez Unię Europejską. Po zakończeniu prac, za cztery lata, pasażerskie pociągi będą mogły podróżować nowoczesnymi torami z prędkością sięgającą 160 km/h.

Jednakże na drodze do lepszej przyszłości stoi wiele wyzwań, w tym utrudnienia w komunikacji. Mieszkańcy aglomeracji muszą być świadomi nadchodzących zmian i dostosować się do nowej sytuacji.

Źródło/foto: Polsat News

PKP PLK
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie