Dzisiaj jest 15 lipca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rekordowa frekwencja Polonii w II turze wyborów prezydenckich 2025

  • Do 26 maja 2025 roku zarejestrowało się 636 tys. Polaków za granicą, co jest rekordem w historii III RP.
  • Rejestracja do głosowania za granicą trwa do północy 27 maja i liczba ta może jeszcze wzrosnąć.
  • W pierwszej turze wyborów 2025 roku zarejestrowało się 465 tys. wyborców spoza kraju, a w 2020 roku było to 311 tys.
  • Już 575 tys. zarejestrowanych wyborców za granicą oddało głos w drugiej turze wyborów.
  • Eksperci podkreślają, że Polonia może odegrać kluczową rolę w wynikach wyborów prezydenckich 2025.

Ponad 636 tysięcy Polaków mieszkających za granicą zarejestrowało się do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich, co stanowi rekordową frekwencję w historii III Rzeczypospolitej. Informację tę podał rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński 26 maja 2025 roku. Rejestracja do głosowania za granicą trwa do północy 27 maja, co oznacza, że liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

Tak wysoka frekwencja świadczy o rosnącym zaangażowaniu Polonii w proces wyborczy i może mieć istotny wpływ na ostateczne wyniki wyborów. W porównaniu do pierwszej tury, w której zarejestrowało się 465 tysięcy wyborców, obecne zainteresowanie jest znacząco wyższe, co eksperci oceniają jako sygnał większej mobilizacji Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Rekordowa liczba zarejestrowanych wyborców za granicą

Do 26 maja 2025 roku do udziału w głosowaniu za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich zarejestrowało się 636 tysięcy Polaków – poinformował rzecznik MSZ Paweł Wroński, jak podaje portal bankier.pl. To najwyższa liczba wyborców spoza kraju w historii III Rzeczypospolitej, przekraczająca wcześniejsze rekordy frekwencji. Portal wiadomosci.gazeta.pl przypomina, że dotychczasowy rekord został znacznie pobity, co świadczy o wyjątkowo dużym zainteresowaniu Polaków mieszkających za granicą udziałem w wyborach.

Rejestracja do głosowania trwa do północy 27 maja, co oznacza, że liczba zarejestrowanych może jeszcze wzrosnąć. Portal money.pl podkreśla, że ostatnie godziny rejestracji często przynoszą dodatkowe tysiące zgłoszeń, co może jeszcze bardziej podnieść ostateczną frekwencję Polonii.

Porównanie frekwencji z poprzednimi wyborami

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025 roku zarejestrowało się 465 tysięcy wyborców za granicą, co już wtedy stanowiło znaczący wzrost w porównaniu do wcześniejszych lat, jak informuje goniec.pl. Dla porównania, w 2020 roku w pierwszej turze udział wzięło 311 tysięcy osób, a ogólna liczba oddanych głosów za granicą wyniosła 415 951, według danych podawanych przez goniec.pl oraz wyborcza.pl.

W drugiej turze obecnych wyborów już 575 tysięcy zarejestrowanych Polaków oddało swój głos, co wskazuje na jeszcze większą mobilizację społeczności polonijnej. Portal wiadomosci.gazeta.pl zwraca uwagę, że wzrost ten jest znaczący i może świadczyć o rosnącej świadomości politycznej oraz aktywności wyborczej Polaków poza granicami kraju.

Znaczenie Polonii dla wyników wyborów prezydenckich

Eksperci podkreślają, że rekordowa frekwencja Polonii może mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznych wyników wyborów prezydenckich 2025, jak wskazuje wyborcza.pl. W poprzednich wyborach różnica między głównymi kandydatami wyniosła 422 385 głosów, co jest porównywalne z liczbą głosów oddanych przez Polonię. To pokazuje, jak istotny może być wpływ głosów oddanych przez Polaków mieszkających za granicą.

W związku z tym rośnie zainteresowanie debatą na temat roli Polonii w polskiej polityce oraz jej wpływu na wybory. Portal wyborcza.pl zauważa, że coraz częściej pojawiają się głosy o potrzebie większego uwzględnienia potrzeb i opinii Polaków poza granicami kraju, co może przełożyć się na kształtowanie przyszłych strategii politycznych i wyborczych.

Jeszcze przed zakończeniem rejestracji liczba Polaków mieszkających za granicą, którzy zdecydują się zagłosować, może się zwiększyć. To pokazuje, jak ważna jest rola Polonii w naszych wyborach i jak bardzo wpływa na kształt polskiej demokracji.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie