Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rakieta Muska nad Europą – polski akcent w niebie!

Wtorkowy wieczór dostarczył Polsce kolejny powód do dumy w sektorze technologii kosmicznych. Satelita HYPE, stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, wyruszył w swoją misję poza atmosferę ziemską na pokładzie rakiety Falcon 9. Istnieje możliwość, że zostanie dostrzeżony nad Europą.

MINIATUROWY SATELITA Z POLSKIM AKCENTEM

HYPE to satelita standardu PocketQube o wymiarach 5x5x5 cm, który powstał dzięki współpracy Koła Naukowego SatLab AGH oraz Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Jak zaznaczył Jan Rosa z zarządu koła, misja tego miniaturowego satelity obejmuje zarówno badania naukowe, jak i edukacyjne. Można go uznać za pierwszego satelitę w pełni zbudowanego przez polskich studentów oraz najmniejszego kiedykolwiek wyprodukowanego w Polsce.

BADANIA I OBSERWACJE ZAWARTE W MISJI

HYPE wyposażony jest w miniaturowy spektrometr, który będzie monitorować zanieczyszczenie światłem, analizować pyły wulkaniczne oraz oceniać stan lasów. Wyniki tych badań będą nieocenione dla zrozumienia skutków aktywności wulkanicznej na nasze środowisko oraz zdrowie ludzi, a także w monitorowaniu wylesiania i skuteczności działań ochronnych.

Twórcy projektu zaznaczają, że zebrane przez HYPE dane nie tylko przyczynią się do badań naukowych, ale staną się również istotnym narzędziem edukacyjnym dla studentów, którzy dzięki nim zdobędą praktyczną wiedzę w zakresie analizy danych przestrzennych oraz spektroskopii.

MOŻLIWOŚCI OBSERWACJI

Od 22:52 do 23:01 drugi stopień rakiety Falcon 9 będzie widoczny dla obserwatorów w Polsce oraz w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i południowej Norwegii — informuje astronomiczna strona „Z głową w gwiazdach”.

NOWE TECHNOLOGIE W SŁUŻBIE EDUKACJI

Satelita HYPE jest również wyposażony w miniaturową kamerę, która ma promować polskie osiągnięcia technologiczne oraz popularyzować naukę. Kamera, zamontowana na wysuwanym ramieniu, zarejestruje obrazy przesyłane z ziemi, inspirując młodzież do rozwijania pasji związanych z kosmosem.

ŁĄCZNOŚĆ Z HYPE

Do komunikacji z HYPE służy dedykowana antena zainstalowana na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH, co umożliwi śledzenie trajektorii satelity oraz utrzymanie stałego kontaktu.

FALCON 9 TRANSPORTER-12

W ramach misji Falcon 9 Transporter-12, oprócz HYPE, na orbitę wyniesiono także inne ładunki, w tym norweski satelita NorSat-4, któremu przypisano zadanie nadzorowania ruchu morskiego wzdłuż północnoeuropejskich wybrzeży. To kolejny krok w umacnianiu pozycji Polski jako kraju aktywnego w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Źródło: PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie