Rządowi udało się przekonać stronę ukraińską do podjęcia działań związanych z ekshumacją polskich ofiar UPA. Taką informację przekazał w sobotę podczas konferencji w Płocku kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem, jest to kluczowy krok, jeśli Ukraina ma liczyć na wsparcie Polski w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
NOWE INFORMACJE OD PREMIERA
W piątek premier Donald Tusk ogłosił na platformie X, że władze podjęły decyzję o rozpoczęciu pierwszych ekshumacji polskich ofiar UPA. Złożył również podziękowania ministrom kultury Polski i Ukrainy za efektywną współpracę w tej kwestii.
WAŻNE ZROZUMIENIE
Rafał Trzaskowski podkreślił, że zrozumienie potrzeby ekshumacji przez Ukrainę jest niezbędne, aby mogła liczyć na dalsze polskie wsparcie. Zaznaczył, że Polska jest obecnie jednym z największych sojuszników Ukrainy w walce przeciwko agresji rosyjskiej i oczekuje, że Kijów będzie brał pod uwagę istotne dla Warszawy postulaty.
SPORNE TEZY W DEBACIE POLITYCZNEJ
W kontekście politycznych rozważań Trzaskowski odniósł się również do wypowiedzi popieranego przez PiS kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego. W środę w Polsat News stwierdził on, że nie widzi Ukrainy w żadnych międzynarodowych strukturach, ani w Unii Europejskiej, ani w NATO. Podkreślił, że państwo, które nie potrafi rozliczyć się z brutalnych zbrodni popełnionych na swoich sąsiadach, nie powinno być częścią tych sojuszy.
RACJA STANU A DROGA DO EUROPY
Trzaskowski był zaskoczony tymi słowami, oceniając, że członkostwo Ukrainy w UE i NATO to istotny element polskiej polityki zagranicznej. Podkreślił, że Ukraina powinna brać pod uwagę polskie stanowisko w sprawie ekshumacji, ale z kolei Polska winna wspierać dążenia Ukrainy do integracji z NATO i UE. Zauważył, że z perspektywy Kijowa droga do członkostwa będzie wymagała wielu dostosowań, szczególnie z jej strony.
KONTAKTY POLSKO-UKRAIŃSKIE
W sobotę wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej, Andrij Nadżos, poinformował, że Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc, w których planuje się poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar historycznych konfliktów. Nadżos, jako przedstawiciel polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. historycznych, zapewnił o pozytywnych intencjach w dążeniu do rozwiązania sporów w tym zakresie.
Wydaje się więc, że choć ścieżki te mogą być trudne i wymagać delikatnych negocjacji, konstruktywna współpraca z pewnością przyniesie wymierne efekty, które zbliżą obie strony do zrozumienia i uznania historycznych prawd.