Realizacja nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) należy do właściwości sądu, a nie prezydenta, rządu czy ministra sprawiedliwości – zaznaczyła Naczelna Rada Adwokacka. Reakcja ta miała związek z listem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ochrony premiera Izraela, Binjamina Netanjahu, oraz uchwały podjętej przez rząd. NRA zaapelowała do władz o przestrzeganie obowiązującego prawa.
Bezpieczny udział Izraela w obchodach
W miniony czwartek rząd Polska ogłosił uchwałę, w której zapewnił o wolnym i bezpiecznym udziale najwyższych przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wcześniej prezydent Duda wystąpił do rządu z prośbą o zapewnienie możliwości udziału premiera Netanjahu w tych uroczystościach, jeśli wyrazi taką wolę.
Nakaz aresztowania Netanjahu
Premier Izraela znajduje się pod nakazem aresztowania wydanym przez MTK, co jest związane z oskarżeniem go o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. W listopadzie ubiegłego roku Trybunał wydał taki nakaz w odpowiedzi na wniosek głównego prokuratora MTK, dotyczący działań wojskowych Izraela przeciwko organizacji Hamas.
Naczelna Rada Adwokacka apeluje o przestrzeganie prawa
Naczelna Rada Adwokacka ustosunkowała się do sytuacji, odnosząc się zarówno do listu prezydenta, jak i uchwały rządu, oraz do publicznych wypowiedzi przedstawicieli władzy wykonawczej. Rada podkreśliła, że tego typu działania mogą sugerować nierespektowanie przez Polskę międzynarodowych nakazów aresztowania wydanych przez Trybunał w Hadze.
„Zgodnie z przepisami, realizacja nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny należy do kompetencji sądu, a nie do władz wykonawczych. Orzeczenia trybunałów międzynarodowych muszą być respektowane i nie mogą być traktowane wybiórczo” – zaznaczono w opublikowanym komunikacie.
Zaufanie obywateli i praworządność
NRA wyraziła zaniepokojenie, że podejmowane przez rząd działania, które mogą oznaczać nierespektowanie umów międzynarodowych, podważają zaufanie obywateli do systemu prawnego w Polsce. Rada podkreśliła, że przestrzeganie prawa jest kluczowe dla odbudowy praworządności oraz zaufania społecznego do instytucji państwowych.
Konieczność przestrzegania międzynarodowych umów
Naczelna Rada Adwokacka apeluje do prezydenta oraz przedstawicieli władzy wykonawczej o bezwarunkowe przestrzeganie prawa oraz międzynarodowych zobowiązań, co jest niezbędne dla odbudowy zaufania obywateli. Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz zaplanowane są na 27 stycznia, a udział w nich potwierdziły delegacje z 30 krajów.
Źródło/foto: Polsat News