Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Putinowski projekt technologiczny ponownie zawodzi.

George Barros, analityk specjalizujący się w OSINT, zaprezentował nowe zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Maxar, które może potwierdzić nieudany test międzykontynentalnego pocisku Sarmat na kosmodromie Plesieck w obwodzie archangielskim. Ten typ broni miał kluczowe znaczenie w planowanej modernizacji rosyjskiego arsenału nuklearnego, a Barros podkreślił, że próba RS-28 Sarmat zakończyła się całkowitą klęską.

ROZLEGŁE ZNISZCZENIA

Eksperci zbadali zdjęcia z soboty, prezentujące krater o średnicy około 60 metrów w silosie startowym na kosmodromie Plesieck, położonym w północnej Rosji. Nowe ujęcia ujawniają znaczne zniszczenia, które nie były dostrzegalne na fotografiach sprzed kilku tygodni. Międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-28 Sarmat, zaprojektowany do transportu głowic jądrowych i uderzeń w odległe cele w USA lub Europie, boryka się z opóźnieniami oraz problemami podczas prób.

MOŻLIWE PRZYCZYNY PORAŻKI

Barros zauważył, że pocisk działa na paliwie ciekłym, sugerując, że eksplozja mogła nastąpić w trakcie rozładunku paliwa lub podczas innych związanych czynności. Z kolei serwis The Moscow Times poinformował, że system monitoringu FIRMS zarejestrował w miejscu incydentu znaczny pożar. Pavel Podvig, analityk zajmujący się rosyjskim potencjałem nuklearnym, ocenił sytuację mówiąc: „Wszystko wskazuje, że miała miejsce nieudana próba. To ogromna wyrwa w ziemi”. Dodał również, że incydent ten był poważny i dotyczył zarówno pocisku, jak i silosu.

Badacz Timothy Wright w rozmowie z Reuters wskazał na możliwe przyczyny niepowodzenia testu, sugerując, że mogło dojść do niewłaściwego zapalenia bądź katastrofalnej awarii mechanicznej, co mogło skutkować upadkiem pocisku z powrotem do silosu lub w pobliżu niego, prowadząc do eksplozji. Warto przypomnieć, że pocisk Sarmat miał być symbolem potęgi armii Władimira Putina.

PUTIN I PLAN MODERNIZACJI

W czerwcu 2023 roku Władimir Putin chwalił się nowymi technologiami na spotkaniu z wojskowymi, obiecując wprowadzenie wyrzutni Sarmat do służby bojowej. Zapewnił, że plany związane ze wzmocnieniem zdolności rosyjskich sił zbrojnych będą w pełni realizowane. Dotychczas zachodnie media odnotowały pięć nieudanych prób wystrzału pocisków Sarmat. Najdłuższa z nich trwała niecałe dwie minuty, a pocisk poleciał zaledwie 35 km, po czym uległ zniszczeniu. Historycznie jedynie jedna próba, mająca miejsce 20 kwietnia 2022 roku, zakończyła się sukcesem.

Putin zlecił wprowadzenie Sarmatów do użytku bojowego w 2022 roku, a proces ten sfinalizowano ostatecznie we wrześniu 2023 roku. Ciekawe, jak Kreml poradzi sobie z konsekwencjami tego nieudanego testu, który z pewnością wpłynie na morale rosyjskich sił zbrojnych.

Źródło/foto: Polsat News

X/George Barros
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie