Władimir Putin skomentował niedawno możliwości nowego rosyjskiego pocisku balistycznego średniego zasięgu, znanego jako Oresznik. W trakcie swojej wypowiedzi, stwierdził, że system rakietowy jest w stanie operować z odległości dwóch tysięcy kilometrów, a rakiety rozmieszczone na terenie Polski nie będą w stanie go zestrzelić. Podkreślił, że zachodnie państwa nie dysponują technologią, która pozwoliłaby na zestrzelanie tych pocisków.
Nowa broń w arsenale Rosji
Podczas dorocznej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Moskwie, Putin odniósł się do wątpliwości ekspertów wojskowych z Zachodu, sugerujących, że nowoczesne systemy przeciwrakietowe, stosowane przez NATO, mogą zneutralizować Oresznika. W odpowiedzi, rosyjski przywódca wyzwał państwa zachodnie na swoisty „pojedynek”, proponując test możliwości rosyjskich rakiet w Kijowie. Sugestia, by skoncentrować siły obrony powietrznej w celu zestrzelenia Oresznika, wzbudza kontrowersje.
Inspiracje technologią radziecką
Putin zwrócił uwagę, że Oresznik, choć oparty na nowoczesnych technologiach rosyjskich, czerpie inspirację z czasów ZSRR. Wskazał, że każda nowa technologia bazuje na wcześniejszych osiągnięciach, co odnosi się także do pocisku Oresznik. Przypomniał również, że nowością w użyciu tej broni była jej zastosowanie podczas ataku na Dniepr, gdzie rakiety te miały być wystrzelone z kosmodromu Kapustin Jar.
Straszenie przeciwnika
Putin zapowiedział, że w przyszłości Rosja zamierza informować ukraińskich cywilów o planowanych atakach, co ma na celu zasianie paniki wśród ludności. Warto zauważyć, że ten krok nastąpił tuż po wprowadzeniu zmian w rosyjskiej doktrynie nuklearnej, która obniżała próg użycia broni jądrowej. W międzyczasie prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na korzystanie z amerykańskich rakiet do ataków na terytorium Rosji.
Specyfikacje Oresznika
Oresznik bazuje na pocisku RS-28 Sarmat, który może przenosić głowice jądrowe. Parametry techniczne tego pocisku są imponujące: jego masa wynosi 200 ton, a głowica ma 1,2 tony. Zasięg rażenia wynosi 150 metrów, a głowica typu MIRV może pomieścić do sześciu pojazdów manewrujących. Pociski te są zdolne do przeprowadzania ataków kinetycznych o mocy odpowiadającej pięciu tonom trotylu na wiele celów jednocześnie z prędkością hipersoniczną, przekraczającą 12 tysięcy km/h. W przypadku ataku z 21 listopada, Rosjanie użyli prawdopodobnie głowic betonowych.
Źródło/foto: Interia