Dzisiaj jest 24 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Przygotuj się na kryzys. Dlaczego pierwsze 72 godziny są kluczowe dla Europejczyków?

W obliczu narastających zagrożeń, doradca przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, wzywa mieszkańców Unii Europejskiej do odpowiedniego przygotowania się na ewentualne kryzysy. Były prezydent Finlandii, Sauli Niinisto, apeluje o konieczność gromadzenia zapasów żywności oraz wody, a także lekarstw i innych niezbędnych artykułów. „Unia Europejska powinna zalecić, aby każde gospodarstwo domowe było gotowe na co najmniej 72 godziny w sytuacji awaryjnej” – podkreśla Niinisto.

Potrzebne zasoby w każdym domu

Raport dotyczący gotowości cywilnej i wojskowej Europy wskazuje, że podstawowe zapasy, takie jak jedzenie, woda, latarki oraz radiotelefony na baterie, powinny być standardem w każdym europejskim gospodarstwie domowym. Niinisto podkreśla również potrzebę wydania przez państwa członkowskie szczegółowych instrukcji dotyczących ewakuacji i dostępu do służb ratunkowych.

Przygotowanie na różne zagrożenia

Należy podkreślić, że Unia Europejska w przeszłości nie była w pełni gotowa zarówno na wybuch pandemii COVID-19, jak i na działanie Rosji w kontekście konfliktu w Ukrainie. Jak zauważa doradca von der Leyen, konieczne jest, aby UE przeszła „od reakcji do proaktywnej gotowości”. W nowej strategii powinna zatem znaleźć się rekomendacja dotycząca przynajmniej 72-godzinnej samodzielności w obliczu kryzysu, który może przybierać różne formy, od pandemii po ekstremalne zjawiska pogodowe.

Bezpieczeństwo i współpraca w UE

Niinisto podkreśla, że Unia Europejska nie ma jasnego planu ranka w przypadku zbrojnej agresji ze strony jakiegokolwiek państwa członkowskiego, co staje się coraz bardziej palącym tematem. „Groźba ze strony Rosji zmusza nas do zintensyfikowania prac nad przygotowaniem się na różnorakie zagrożenia” – czytamy w raporcie. Stąd pojawia się propozycja, aby co najmniej 20 procent budżetu UE było przeznaczone na wzmocnienie bezpieczeństwa oraz poprawę gotowości na wypadek kryzy, jak również na rozwój szerszej wymiany informacji wywiadowczych między państwami członkowskimi.

Nowe wytyczne muszą być wdrażane jak najszybciej, ponieważ w dobie narastających napięć międzynarodowych oraz zagrożeń dla stabilności, odpowiednie przygotowanie staje się kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Europy.

Źródło/foto: Polsat News

Olivier Matthys/Misha Japaridze/AP
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie