Od stycznia 2025 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wejdą w życie nowe przepisy dotyczące małżeństw, które mogą zaskoczyć przyszłe pary młode. Będą one zobowiązane do przeprowadzania testów genetycznych. Wprowadzenie tego wymogu ma na celu ochronę zdrowia potomstwa oraz zwiększenie wiedzy na temat dziedzicznych chorób genetycznych, co wydaje się być krokiem w dobrą stronę. Jednak dlaczego ta regulacja jest tak ważna?
POTENCJALNE ZAGROŻENIA
Statystyki są nieubłagane – w przypadku niemal 67 procent chorób genetycznych przyczyną są bliskie pokrewieństwa rodziców. W wielu kulturach arabskich małżeństwa między kuzynami pierwszego stopnia to codzienność, co stawia wyzwania w zakresie zdrowia publicznego. Dubajskie Centrum Studiów Genetycznych podkreśla, że bliskie pokrewieństwo znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych wśród dzieci.
NOWE REGULACJE I ICH BENEFITY
Wprowadzenie obowiązkowych testów genetycznych pozwoli przyszłym małżonkom na zrozumienie, czy ich dzieci narażone są na ponad 570 różnych chorób dziedzicznych. Badania będą obejmowały analizy genetyczne, a także konsultacje z lekarzami i doradcami genetycznymi, którzy pomogą parom w świadomym podejmowaniu decyzji dotyczących ich przyszłości jako rodziców.
Wykrywanie mutacji genetycznych, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak padaczka czy mukowiscydoza, stanie się kluczowym elementem tego procesu. Pary, które dowiedzą się o potencjalnym ryzyku, będą miały możliwość skorzystania z poradnictwa genetycznego, co pozwoli im lepiej zrozumieć skutki swoich wyborów.
DOSTĘPNOŚĆ I SKUTKI TESTÓW
Choć dotychczasowe dobrowolne badania przedślubne wykazały, że 86 procent par jest z genetycznego punktu widzenia zgodnych, nowe przepisy mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość przyszłych rodziców. Takie badania już od lat są normą w wielu krajach arabskich, jak Arabia Saudyjska czy Katar. Warto zauważyć, że negatywny wynik testów nie zamyka drogi do małżeństwa, lecz wiele par decyduje się na rozstanie w przypadku wysokiego ryzyka urodzenia dziecka z chorobą genetyczną. Saudyjski departament zdrowia alarmuje – aż 60 procent par rezygnuje wtedy z dalszych kroków w związku.
Jak widać, wprowadzenie testów genetycznych to krok w kierunku dbałości o zdrowie społeczeństwa. Choć może budzić kontrowersje i wymagać przemyślenia przez pary, to jednak mądre decyzje dotyczące przyszłych pokoleń są warte każdego wysiłku.