Dzisiaj jest 25 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Przybycie Pawła Szopy do Polski w dwóch możliwych scenariuszach

Paweł Szopa, kontrowersyjny twórca marki Red is Bad, został zatrzymany przez dominikańskie władze w wyniku działań polskiej policji. Rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak, potwierdziła tę informację, wskazując na potrzebę ustalenia procedury jego przekazania do Polski.

Możliwe scenariusze przekazania

Adamiak wyjaśniła, że istnieją dwa główne warianty dotyczące przesłania Pawła Szopy do naszego kraju. Pierwsza opcja to procedura ekstradycyjna oparta na zasadzie wzajemności, natomiast druga to procedura deportacyjna, która wydaje się być szybsza i może doprowadzić do przybycia Szopy do Polski w ciągu kilku dni.

Na koncie Prokuratury na portalu X widnieje informacja, że prowadzone działania mają na celu jak najszybsze sprowadzenie podejrzanego.

Operacja zatrzymania

Paweł Szopa został namierzony przez polskie służby i aresztowany w Dominikanie. Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji, potwierdziła, że informacje o jego zatrzymaniu trafiły do nich za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji. Obrońca Pawła Szopy, mec. Bartosz Lewandowski, również potwierdził tę sytuację, informując, że zatrzymania dokonały lokalne służby porządkowe.

W tle kontrowersje

Biznesmen był poszukiwany od 10 października na mocy czerwonej noty Interpolu, w związku z wcześniejszym wystawieniem za nim listu gończego oraz europejskiego nakazu aresztowania. Wcześniej, na początku października, Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek obrońcy o wydanie listu żelaznego, stwierdzając, że taki środek nie jest wystarczający dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Kontekst prawny

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zostało wszczęte 1 grudnia 2023 roku. Aktualnie prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Sprawa dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS, co mogło zostać dokonane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej między 23 lutego 2021 a 27 listopada 2023 roku na terenie Warszawy.

O sprawie współpracy RARS z Pawłem Szopą, której efektem mogą być milionowe kwoty transferowane na konta jego spółek, media informowały już wcześniej, ujawniając wątpliwości dotyczące przejrzystości tych działań.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie