W całej Ukrainie ukraińska policja przeprowadziła ponad 200 przeszukań, związanych z próbami ucieczek mężczyzn w wieku poborowym za granicę, aby uniknąć obowiązkowej mobilizacji do armii. Ta akcja ma na celu ograniczenie przypadków uchylania się od służby wojskowej w kluczowym momencie konfliktu z Rosją. Działania te ujawniają także szereg oszustw, fałszowania dokumentów oraz nieuprawionych ingerencji w państwowe systemy.
Akcja policji jako odpowiedź na ucieczki
Ukraińskie władze wzięły na celownik problem nielegalnych ucieczek przed mobilizacją, co doprowadziło do intensyfikacji działań na terenie kraju. W obliczu poważnych niedoborów żołnierzy na frontach, władze starają się wzmocnić armię, podejmując zdecydowane kroki. „Krajowe siły policyjne zainicjowały ponad 200 przeszukań dotyczących nielegalnego przekraczania granicy” – podały informacje w oficjalnym komunikacie.
Naloty jako część szerszego śledztwa
Ostatnie naloty, ogłoszone przez służby w piątek, są kontynuacją ogólnokrajowego dochodzenia, które rozpoczęto tydzień temu. Policja przeszukała wówczas około 600 miejsc, w tym domy i zakłady pracy, w celu znalezienia dowodów na nielegalne działania związane z mobilizacją.
Paniczny odwrót mężczyzn z Ukrainy
Mobilizacja, wprowadzona w Ukrainie w ubiegłym roku, spowodowała falę paniki, w wyniku której tysiące mężczyzn uciekły z kraju do krajów zachodnioeuropejskich. Często wybierali oni niebezpieczne trasy przemytnicze, przebiegające przez trudne tereny górskie lub rzeki, starając się uniknąć powołania do wojska.
Cel operacji i skala problemu
Ukraińska policja wyjaśniła, że operacja ma na celu przede wszystkim ukaranie osób, które nielegalnie pomagają w przekraczaniu granic. Przeszukania odbyły się w 19 regionach, koncentrując się na sprawach związanych z oszustwami, fałszerstwami dokumentów oraz korupcją urzędników państwowych, a także nieautoryzowanymi ingerencjami w elektroniczne rejestry.
Agencja AFP podkreśla, że od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, Ukraina boryka się z poważnymi problemami związanymi z korupcją w infrastrukturze mobilizacyjnej wojska. W październiku ubiegłego roku, były prokurator generalny Andrij Kostin podał się do dymisji po ujawnieniu szerokiego systemu korupcyjnego, który umożliwiał tysiącom urzędników uzyskanie zwolnienia z mobilizacji dzięki fałszywym orzeczeniom o niepełnosprawności.
Walka z korupcją oraz podejmowanie działań mających na celu wzmocnienie armii Ukrainy w tak krytycznym czasie stają się priorytetem dla władz, które starają się przywrócić zaufanie społeczeństwa i zreformować system mobilizacyjny.
Źródło/foto: Interia