W obliczu kontrowersyjnych wydarzeń podczas pielgrzymki kibiców na Jasnej Górze, głos zabrał przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Wyjaśnił, że jako zarząd sanktuarium nie biorą oni udziału w politycznych sporach oraz nie zamierzają zamykać drzwi przed nikim, choć proszą o uszanowanie duchowego charakteru tego miejsca.
JASNA GÓRA DLA WSZYSTKICH
Po trzydniowej ciszy, spowodowanej wystąpieniem kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, o. Pacholski zaznaczył, że docierają do niego liczne głosy zaniepokojenia. Podkreślił, że Jasna Góra jest otwarta dla wszystkich, jednak osoby przybywające tam powinny respektować zasady sanktuarium. „Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeśli niektóre pielgrzymki rodzą kontrowersje” – stwierdził kapłan.
APEL O DUCHOWĄ JEDNOŚĆ
Przeor wyraził nadzieję, że pielgrzymi będą w stanie przyjąć regulamin, który obowiązuje wszystkich w równym stopniu. Podkreślił znaczenie odpowiedzialności organizatorów pielgrzymek w kwestii doboru gości, apelując o zadbanie o to, by Jasna Góra nie stała się areną politycznych sporów. „Zadbajcie o to, by to miejsce nie było związane z pogardą czy nienawiścią, aby nikt nie czuł się tutaj obco” – dodał.
ZAPROSZENIE DO REFLEKSJI
O. Pacholski zwrócił się również do mediów, aby nie wykorzystywały Jasnej Góry w kontekście sporów politycznych. „Zauważyłem, że niektórzy, niezaangażowani w życie religijne, jedynie na krótko wpadają w oburzenie, krytykując profanację świętości. To nie jest konstruktywne” – zauważył. Docenił jednak głosy troski o sanktuarium, które traktuje z należytą powagą.
PATRIOTYZM I DUCHOWOŚĆ W JEDNYM MIEJSCU
Podczas pielgrzymki, która odbyła się 11 stycznia, o. Pacholski zauważył, że coroczna inicjatywa łączy różne środowiska, a obecność polityków w sanktuarium nie jest nowością. „Każdy przybywa tu jako pielgrzym, a nie jako przedstawiciel swej opcji politycznej” – dodał, podkreślając, że wyidealizowany wizerunek Jasnej Góry zależy od postawy jej gości i those komentujących jej życie w mediach.
Przeor podziękował kibicom za ich duchową postawę, jednocześnie zaznaczając, że na terenie klasztoru nie powinno być miejsca dla haseł sprzecznych z zasadami chrześcijańskimi, przyznając jednocześnie, że te były skandowane jedynie przez nieliczną grupę.
REAKCJE POLITYCZNE
Pielgrzymka wywołała wiele kontrowersji. Poseł Piotr Kandyba z Koalicji Obywatelskiej wezwał Konferencję Episkopatu Polski do zajęcia stanowiska wobec sytuacji na Jasnej Górze i skandowanych haseł. Zwrócił się do hierarchów o zaprzestanie wykorzystywania sanktuarium jako areny dla jednej opcji politycznej, co tylko dzieli społeczeństwo.
W obliczu rosnącej liczby kontrowersji, Jasna Góra staje przed ważnym wyzwaniem – czy uda się jej pozostać miejscem duchowej jedności i otwartości dla wszystkich? O. Samuel Pacholski, jako lider tego miejsca, wyraźnie stawia na dialog i wzajemny szacunek, zapraszając do refleksji nad prawdziwym znaczeniem pielgrzymowania.
Źródło/foto: Interia