Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport dotyczący działań prokuratury w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak przekazał Prokurator Krajowy, Dariusz Korneluk, zespół badawczy analizował 600 spraw, a podsumowanie obejmuje 200 z nich. W 112 przypadkach, wśród analizowanych spraw, stwierdzono poważne zastrzeżenia, które mogą prowadzić do odpowiedzialności karnej oraz dyscyplinarnej.
AUDYT DZIAŁAŃ PROKURATURY
W szczegółowej prezentacji spraw wzięła udział przewodnicząca zespołu prokurator Katarzyna Kwiatkowska. Zaznaczyła, że zespół skoncentrował się na tych przypadkach, które w większości kończyły się decyzjami o odmowie wszczęcia postępowania. Obawy o przedawnienie sprawiły, że należało działać szybko, w przypadku gdyby ujawniono nieprawidłowości. Jak podkreśliła, wiele spraw było umarzanych natychmiast na podstawie złożonych zawiadomień, często bez przeprowadzania jakiegokolwiek postępowania wstępnego.
DŁUGOTRWAŁE POSTĘPOWANIA
Kwiatkowska zwróciła uwagę, że w niektórych przypadkach wszczęcie postępowania miało miejsce jedynie ze względu na przekazanie materiałów, które wymuszały takie działanie. Przywołała przykład sprawy dotyczącej „kilometrowek” Czarneckiego, która ciągnęła się latami i zakończyła dopiero po zmianach na kierowniczym stanowisku w prokuraturze. Wskazała też na postępowania, które miały na celu wywołanie efektu mrożącego, zwłaszcza wobec sędziów i prokuratorów, co było widoczne w przypadku sędzi Pilarczyk.
SPRAWY OBYWATELI I POLITYKÓW
Analizowane były także przypadki dotyczące zwykłych obywateli. Zespół dostrzegł znaczące różnice w prowadzeniu postępowań w porównaniu do tych dotyczących polityków rządzących. Jak zauważył zespół, osoby broniące praworządności doświadczały licznych szykan, ich mieszkania były przeszukiwane, a telefony zatrzymywane. Wiele z tych osób stawało przed ryzykiem tymczasowego aresztowania.
W ciągu nadchodzących miesięcy planowane są dalsze informacje dotyczące audytu, który skupia się na poprawności prowadzenia postępowań, ich kierunkach oraz zasadności podejmowanych decyzji. Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że raport końcowy z prac zespołu prokuratorskiego będzie gotowy w lutym 2025 roku.
Źródło/foto: Polsat News