Prokuratura Rejonowa w Siedlcach rozpoczęła dochodzenie w sprawie zabójstwa ratownika medycznego, do którego doszło 25 stycznia 2025 roku. Podejrzany, Adam Cz., zaatakował nożem 64-letniego ratownika, który udzielał mu pomocy medycznej. Niestety, obrażenia okazały się na tyle poważne, że medyk zmarł. Jak podkreśliła prokuratura, działania sprawcy wymagają „szczególnego potępienia”. Rządzący również zareagowali, zapowiadając zmiany w prawie.
Szczegóły Zdarzenia
W sobotę, w mieszkaniu przy ulicy Sobieskiego w Siedlcach, odbywała się impreza, w której uczestniczyło sześć osób, w tym Adam Cz., 59-latek będący pod wpływem alkoholu. W pewnym momencie poczuł się źle i wezwał pogotowie ratunkowe. Ratownicy, którzy przybyli na miejsce, po przebadaniu mężczyzny, zauważyli obrażenia głowy i zalecili przewiezienie go do szpitala w celu dalszego leczenia.
Reakcja Adama Cz. była zdecydowanie agresywna: zaatakował jednego z ratowników nożem, zadając mu cios w klatkę piersiową. Mimo prób reanimacji, 64-letni ratownik zmarł w szpitalu. Ranny został także kolejny ratownik, który próbował obezwładnić napastnika i doznał urazu nadgarstka.
Postępowanie Prawne
Po incydencie Adam Cz. został zatrzymany, a z uwagi na obrażenia głowy, przewieziony do szpitala, gdzie pozostaje pod opieką policji. Prowadzenie czynności procesowych, takich jak przedstawienie zarzutów i przesłuchanie podejrzanego, odbędzie się po uzyskaniu opinii lekarzy na temat jego stanu zdrowia. Prokuratura ogłosiła, że w sprawie prowadzone są także inne działania zmierzające do ustalenia dokładnych okoliczności zdarzenia.
Reakcja Władz
Tragiczne wydarzenia skłoniły władze do działania. Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiedzieli wprowadzenie zmian w przepisach, które mają na celu lepszą ochronę ratowników medycznych. W swoim oświadczeniu zadeklarowali, że podejmą zdecydowane kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa personelu medycznego oraz skuteczności ścigania przestępstw wobec niego.
Wśród proponowanych działań znajduje się m.in. współpraca z organami ścigania, przegląd obowiązujących przepisów dotyczących ochrony pracowników medycznych oraz organizowanie dodatkowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach zagrożenia. „Nie ma i nie będzie zgody na przemoc wobec osób, które oddają swoje życie służbie innym” – podkreśliły władze.
Źródło/foto: Polsat News