Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Prokuratura Krajowa podejmuje działania w sprawie byłego prokuratora – czy straci immunitet?

Prokurator wnioskował o uchwałę, która umożliwiłaby pociągnięcie Jerzego Z., byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie, do odpowiedzialności karnej. To konsekwencja uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przez niego dwóch przestępstw. Zawiadomienie w tej sprawie przekazała Prokuratura Krajowa, zaznaczając m.in. na zwłokę w nadawaniu biegu sprawie oraz na przekroczenie uprawnień.

Uzasadnione Podejrzenia

Prokurator Jerzy Z. jest podejrzewany o dwa przestępstwa: po pierwsze, nadanie biegu zażaleniu z opóźnieniem wynoszącym trzy lata, trzy miesiące i 18 dni, oraz po drugie, przekroczenie swoich uprawnień poprzez fałszywe poświadczenie faktów i ukrywanie dokumentacji.

W kontekście pierwszego zarzutu we wniosku o uchwałę dotyczącą uchwały immunitetowej podkreślono, że Jerzy Z. zaniechał przekazania zażalenia sądowi, co skutkowało działaniem na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego Przemysława M. poprzez naruszenie jego prawa do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, co stanowi czyn z art. 231 § 1 kodeksu karnego.

Przekroczenie Uprawnień

W odniesieniu do drugiego zarzutu, we wniosku wskazano na przekroczenie uprawnień przez prokuratora Jerzego Z. w związku z przejęciem akt sprawy od innego prokuratora oraz brakiem wykonania jakichkolwiek działań procesowych.

Prokuratura dodała, że Z. „polecił pracownikowi sekretariatu dokonanie wpisów w systemie informatycznym o wszczęciu, przedłużeniu i połączeniu śledztwa, które to wpisy zawierały informacje niezgodne z prawdą. Prokurator poświadczył nieprawdę w dokumentacji oraz ukrywał akta związane z przedmiotową sprawą, a następnie usunął akta główne.”

Motywacje Osobiste

Działania te miały być motywowane chęcią osiągnięcia osobistych korzyści, w tym uniknięcia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Kluczowe dla postępowania będzie uzyskanie zgody sądu dyscyplinarnego (Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego), co jest niezbędne do pociągnięcia prokuratora do odpowiedzialności karnej oraz do postawienia mu zarzutów, na co wskazuje art. 135 § 1 Prawa o Prokuraturze.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie