Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prokuratura Krajowa opowiada się za większą autonomią szefów w wyborze zastępców

W piątek rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak, stwierdził, że Sąd Najwyższy został nieprawidłowo obsadzony, co oznacza, że jego orzeczenie w sprawie Dariusza Barskiego nie ma mocy prawnej. Wskazał na wcześniejsze decyzje właściwych sądów, w tym Sąd Okręgowy w Szczecinie oraz Sąd Apelacyjny w Szczecinie, które popierały tezę prokuratora, według której Barski wrócił do pracy w sposób niedopuszczalny.

OCZEKIWANIE NA KOLEJNE ORZECZENIE

Przemysław Nowak zaznaczył, że w listopadzie należy się spodziewać kolejnego orzeczenia Sądu Najwyższego, tym razem obsadzonego zgodnie z przepisami. Dodał, iż obecni na posiedzeniu prokuratorzy od początku dostrzegali nieprawidłowości w składzie sędziowskim, co skłoniło ich do dwukrotnego wnioskowania o wyłączenie części składu orzekającego, jednak wnioski te pozostawiono bez rozpatrzenia.

OGÓLNE ZASTOSOWANIE ORZECZENIA

Rzecznik wskazał również, że nawet gdyby omawiana uchwała została podjęta w składzie niebudzącym kontrowersji, dotyczyłaby jedynie jednej sprawy rozpatrywanej w Gdańsku. Nie mogłaby mieć ogólnokrajowego zastosowania, co podkreślił Nowak.

STANOWISKO PROKURATURY GENERALNEJ

Podkreślił, że stanowisko prokuratora generalnego wciąż obowiązuje i zostało poparte orzeczeniami sądów, które funkcjonują zgodnie z prawem. Uważa, że obecne stanowisko nie stanowi uchwały Sądu Najwyższego, a wybór zastępców przez prokuratora generalnego powinien leżeć w rękach szefa prokuratury.

PODWAŻANIE POWOŁANIA

Nowak wspomniał o dekrecie, w którym premier formalnie powołał Dariusza Korneluka na stanowisko prokuratora krajowego, stwierdzając, że nie ma wątpliwości co do legalności tego działania. Będąc w pewnym sensie sędzią od wyroków, utwierdził, iż Korneluk nadal będzie pełnił swoje obowiązki, a Barski nigdy nie został formalnie usunięty z tej funkcji.

KONTROWERSJE W SPRAWIE MARCINA ROMANOWSKIEGO

Podczas konferencji poruszono również kwestię decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącej braku aresztu dla Marcina Romanowskiego. Prokuratura zamierza zwrócić się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchwałę w sprawie uchwały immunitetu, co jak zaznaczyła, jest kwestią dni.

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o pozostawieniu bez zmian decyzji o braku aresztu dla byłego wiceministra sprawiedliwości. Prokurator Piotr Woźniak, komentując decyzję sądu, wyraził swoje zdziwienie argumentacją obrony i zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie.

Jak widać, sytuacja wokół Dariusza Barskiego oraz Marcina Romanowskiego wciąż się zawiązuje, a każdy nowy akt prawny z pewnością będzie wzbudzać wiele emocji zarówno wśród polityków, jak i opinii publicznej.

Źródło/foto: Onet.pl
Mateusz Marek / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie