Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Prokurator Ostrowski pod lupą: czy grozi mu odpowiedzialność za „zamach stanu”?

Czy Michał Ostrowski, zastępca prokuratora generalnego, poniesie konsekwencje za prowadzenie własnego śledztwa dotyczącego „zamachu stanu” w Polsce? Na ten temat wypowiedział się jego przełożony, prokurator Dariusz Korneluk, w programie TVN24. Zaznaczył, że prokurator generalny Adam Bodnar dysponuje różnorodnymi narzędziami, które może wykorzystać w tej sprawie.

PEŁZAJĄCY ZAMACH STANU

Cała sytuacja wywodzi się z wniosku, który złożył prezes Trybunału Konstytucyjnego, Bogdan Święczkowski, 5 lutego. Dotyczył on tzw. „pełzającego zamachu stanu” pod rządami Donalda Tuska. W odpowiedzi na ten apel, Ostrowski wszczął dochodzenie, które obejmuje m.in. premierów, marszałków Sejmu i Senatu oraz niektórych sędziów i prokuratorów.

Politycy koalicji rządowej wyśmiali tę inicjatywę, a Prokuratura Krajowa wskazała, że działania Ostrowskiego nie były zgodne z obowiązującymi procedurami. Pomimo tego, prokurator już zdążył „przesłuchać” szereg znaczących postaci, w tym pierwszą prezes SN, prof. Małgorzatę Manowską oraz szefa KRRiT, Macieja Świrskiego.

KRYTYKA I MOŻLIWE KONSEKWENCJE

Dariusz Korneluk, oceniając sytuację, podkreślił, że Ostrowski nie respektuje zasad funkcjonowania w obrębie prokuratury. Jest pewny, że Adam Bodnar skorzysta z przysługujących mu uprawnień, jeśli prokurator nie zmieni swojego postępowania. Korneluk wskazał również na cyniczne działania prezesa TK, dodając, że Ostrowski jest ustawowo wyłączony z rozpatrywania wspomnianego zawiadomienia.

Prokurator generalny Bodnar dwukrotnie zwracał się do Ostrowskiego o przesłanie dokumentów związanych z tą sprawą, jednak dotąd ich nie otrzymał. Termin na ich przedłożenie mija w poniedziałek. Korneluk zasugerował, że istnieje ryzyko popełnienia przestępstwa poprzez ukrywanie dokumentów.

HISTORIA MICHAL OSTROWSKIEGO

Michał Ostrowski został zastępcą prokuratora generalnego w listopadzie 2023 roku. Został powołany przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego na wniosek Zbigniewa Ziobry, ówczesnego ministra sprawiedliwości i generalnego prokuratora. W marcu 2016 roku objął stanowisko dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej, a później został prokuratorem PK.

Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego jest krytykowany przez władze oraz część środowiska prawniczego. 6 marca 2024 roku Sejm przyjął uchwałę odnośnie skutków kryzysu konstytucyjnego w latach 2015-2023, stwierdzając, że ignorowanie decyzji TK wydanych z naruszeniem prawa narusza zasadę legalizmu. Od tego momentu orzeczenia Trybunału nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie