W programie „Pytanie Dnia” emitowanym w TVP Info, Dariusz Korneluk jasno stwierdził, że sprawa dotycząca decyzji PKW w kwestii finansowania Prawa i Sprawiedliwości wykracza poza kompetencje prokuratora krajowego, bowiem jest to kwestia o charakterze politycznym. Prokurator odniósł się również do działań w sprawie Marcina Romanowskiego oraz sytuacji dotyczącej Daniela Obajtka.
Kwestie związane z wyborami
Korneluk podkreślił, że prokuratura aktualnie koncentruje się na sprawach związanych z procesem wyborczym. Przed nadchodzącymi świętami złożono wniosek o uchylenie immunitetu prezesa Rządowego Centrum Legislacji, zarzucając mu nadużycie stanowiska przy zatrudnianiu osób do jego kampanii wyborczej, z pominięciem wymaganych konkursów.
Odpowiedzi na oskarżenia
W odniesieniu do publicznego wpisu Romana Giertycha na portalu X, w którym poseł zwrócił uwagę na zastraszanie urzędników przez PiS, Korneluk odparł, że prokuratura ma swoje zadania i niech prawnicy pozostawią kwestie ścigania przestępców jurysdykcji prokuratorskiej.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego
Prokurator został zapytany o przeszukania klasztoru dominikanów w Lublinie, gdzie wcześniej były sygnały o ukrywaniu się Marcina Romanowskiego. Podkreślił, że ucieczka polityka na Węgry nie wpływa na trwające postępowanie dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Istnieją plany rozszerzenia uchwały o uchwałę immunitetu wobec Romanowskiego o dodatkowe zarzuty, w tym o przywłaszczenie mienia na kwotę przekraczającą 26 milionów złotych.
Nieujawnione źródło informacji
Korneluk dodał, że podczas przeszukania w klasztorze nie było Marcina Romanowskiego, a prokuratura nie ustalała, czy przebywał tam wcześniej. Kiedy pojawiły się informacje o jego miejscu ukrycia, policja działała w sposób profesjonalny. Prokurator nie ujawnili, kto dostarczył wiadomości na temat pobytu posła.
Immunitet Daniela Obajtka
W kontekście potencjalnego uchwały immunitetu europosła Daniela Obajtka, Korneluk zaznaczył, że gdyby istniały wątpliwości, nie skierowano by wniosku do Parlamentu Europejskiego. Wzywał do cierpliwości, mówiąc, że kiedy Obajtek przedstawi swoje wyjaśnienia, jego narracja najprawdopodobniej ulegnie zmianie.
Audyt spraw z czasów PiS
Na zakończenie, prokurator krajowy poinformował, że jutro zakończony zostanie audyt dotyczący kontrowersyjnych spraw z lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. W pierwszym etapie objęto nim 200 spraw, jednak całość liczy około 600. Korneluk zaznaczył, że wiele z tych spraw było prowadzone w sposób nieodpowiedni, a wyniki audytu będą przedstawione opinii publicznej w styczniu przyszłego roku.
Jest zatem oczywiste, że w polskiej polityce nie brakuje kontrowersji, a działania prokuratury będą miały kluczowe znaczenie dla dalszych losów tych spraw.
Źródło/foto: Onet.pl Albert Zawada / PAP