W sprawie odsunięcia Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego pojawiły się kontrowersje, które w piątek przyciągnęły uwagę opinii publicznej. Rzecznik prokuratora generalnego, Anna Adamiak, stwierdziła, że skarga złożona przez Barskiego do Trybunału Konstytucyjnego nie powinna zostać rozpatrzona, ponieważ prokurator nie wyczerpał wszelkich dostępnych ścieżek sądowych.
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY Z DECYZJĄ
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że odsunięcie Barskiego z pełnionej przez niego funkcji było sprzeczne z konstytucją, jest bez wątpienia istotnym punktem zapalnym. Trybunał orzekł, że z tego powodu prokurator stracił dostęp do służby publicznej. Wyrok, ogłoszony przez sędzię Krystynę Pawłowicz, nie zyskał jednomyślności wśród pięciu sędziów zasiadających w składzie.
SKARGA NADUŻYWA DROGĘ SĄDOWĄ
Adamiak na spotkaniu z dziennikarzami podkreśliła, że postępowanie TK w tej sprawie powinno zostać zakończone dużo wcześniej, gdyż Barski nie sięgnął po przysługującą mu drogę sądową. „Problem polega na tym, że każdy obywatel ma prawo do ochrony swoich praw w sądzie pracy, zamiast kierować sprawy do Trybunału Konstytucyjnego” — zauważyła prokurator.
Rzecznik prokuratora generalnego dodała, że skarga Barskiego była niedopuszczalna, ponieważ „nie spełniała wymogów formalnych”, a więc nie doszło do „ostatecznego orzeczenia” w jego sprawie. Naruszyło to nie tylko zasady konstytucyjne, ale także ustalone orzecznictwo Trybunału.
KONTROWERSJE W SKŁADZIE TRYBUNAŁU
Adamiak zwróciła również uwagę na to, że w składzie sędziów TK zasiadały osoby, które powinny zostać wyłączone z orzekania. Sędzia Krystyna Pawłowicz i sędzia Stanisław Piotrowicz jako byli posłowie brali udział w uchwaleniu ustawy, której przepisy stały się przedmiotem skargi Barskiego. „To osoby, które uczestniczyły w procesie legislacyjnym, a dzisiaj ich działania są kwestionowane w kontekście tej ustawy” — podkreśliła.
Cała sytuacja rzuca cień na transparentność i praworządność w polskim systemie prawnym, stawiając pytania o zasady działania Trybunału Konstytucyjnego oraz sposobu, w jaki rozstrzyga skargi dotyczące tak kontrowersyjnych spraw.