Obecna sytuacja w polskim sądownictwie budzi poważne zastrzeżenia, a krytyka ze strony ekspertów nie ma końca. W programie „Lepsza Polska” prof. Andrzej Zoll, uznawany za autorytet w kwestiach prawnych, ocenił, że dzisiejsze sądownictwo w Polsce nie pełni swojej fundamentalnej roli, jaką powinno w demokratycznym kraju. Mówiąc wprost, powtórzył stwierdzenie, że „dzisiaj nie ma Trybunału Konstytucyjnego”.
WSZYSTKO ZAMIENIONE W CHAOS
Prof. Zoll zauważył trafnie, że „to urząd, który zaprzestał swojej konstytucyjnej działalności”. Słowa te zbiegły się z wypowiedzią premiera Donalda Tuska, który podkreślił wątpliwości dotyczące formalnej egzystencji Sądu Najwyższego oraz jego funkcjonowania.
OSŁABIENIE DEMOKRACJI
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że sąd istnieje na mocy konstytucji, ale jego praca została znacznie utrudniona przez działania poprzednich władz. „Powołano dwie Izby, które nie mają podstaw konstytucyjnych i w których nie zasiadają prawidłowo mianowani sędziowie” – wyjaśnił, odnosząc się do aktualnej sytuacji sądownictwa.
Prof. Zoll podkreślił, że „obecna władza stoi przed ogromnym wyzwaniem, ponieważ ich poprzednicy uczynili wszystko, co możliwe, aby polskie sądownictwo straciło swoją niezależność”. Dodał, że w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości „odchodziliśmy od demokracji ku autorytaryzmowi”, co znacząco osłabiło trójpodział władzy.
NA DRODZE DO ODBUDOWY
Podkreślił również, że by odbudować demokratyczne zasady, obecna administracja musi usunąć wszelkie przeszkody stworzone przez swoich poprzedników. Zastrzegł, że nie chodzi jedynie o Krajową Radę Sądownictwa, lecz także o Trybunał Konstytucyjny, który został zaatakowany w 2015 roku. „Obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, co jest bardzo niepokojące” – dodał.
BŁĄD WŁADZY
Prof. Zoll uznał, że obecne władze popełniły „bardzo poważny błąd”, nie zamrażając wypłat dla członków instytucji, które nie działają zgodnie z konstytucją. Zaznaczył, że dotyczy to zarówno Trybunału, jak i Krajowej Rady Sądownictwa, podkreślając, jak istotne jest przestrzeganie zasad prawnych w naszym kraju.
Wkrótce spodziewamy się kolejnych informacji w tej sprawie.
Źródło/foto: Polsat News