Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Priorytety w Unii Europejskiej: Wiceminister odkrywa kluczowe funkcje dla Polski

W przyszłym roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co stwarza zarówno możliwości promocji regionalnych inicjatyw, jak i niesie ze sobą twardą politykę. O przygotowaniach do tego wydarzenia oraz niedawnym spotkaniu liderów koalicji rządzącej rozmawiał Marcin Fijołek z Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką, podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PRZED PREZYDENCJĄ POLSKI W UE

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka zwróciła uwagę na znaczenie momentu, w którym Polska przejmuje prezydencję, zaznaczając, że ma to miejsce tuż po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych oraz po powołaniu nowej Komisji Europejskiej. „Jest to czas po ogromnym resecie, w momencie, gdy prezydencję sprawują Węgry, co już pokazuje, jak można z tego skorzystać,” podkreśliła.

BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU

Bezpieczeństwo stanie się kluczowym priorytetem polskiej prezydencji. „Skupimy się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie w sześciu obszarach,” powiedziała Sobkowiak-Czarnecka. Wśród nich wymieniła bezpieczeństwo militarne, które jest trudnym tematem, biorąc pod uwagę, że sprawy tego typu nie są w kompetencjach Unii Europejskiej, ale wspólny rynek dla przemysłu obronnego daje pewne możliwości.

Bezpieczeństwo energetyczne to kolejny istotny punkt agendy. „Nasze cele obejmują dalsze uniezależnienie się od zagranicznych źródeł energii oraz politykę klimatyczną, która będzie realizowana w sposób nieobciążający obywateli,” dodała. Zapewniła, że rząd zapewni, by nowe przepisy dotyczące ETS były jak najmniej odczuwalne dla Polaków. Wskazała również na zapowiedź minister Pełczyńskiej-Nałęcz o braku podatków na auta spalinowe i dotacjach do elektrycznych pojazdów.

BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE I INNE PRIORYTETY

Trzecią kwestią, na której skoncentruje się Polska, będzie bezpieczeństwo ekonomiczne. „Mówimy tu zarówno o konkurencyjności Unii Europejskiej, jak i uwzględnieniu polskiej przedsiębiorczości,” wyjaśniła Sobkowiak-Czarnecka. Dodała, że w programie znalazły się również obszary takie jak bezpieczeństwo informacyjne, żywnościowe, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości rolnictwa, oraz zdrowotne. Bardzo istotna będzie także negocjacja budżetu unijnego na nadchodzące siedem lat.

Rozmowa z Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką będzie miała miejsce w programie „Graffiti”, którego transmisja ruszy na antenach Polsatu, Polsat News oraz na portalach polsatnews.pl i Interia.pl o godzinie 7:40.

Zachęcamy do obejrzenia pozostałych odcinków programu, dostępnych TUTAJ.

Źródło/foto: Polsat News

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie