Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanawia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Jednocześnie, skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu przeprowadzenia kontroli jej zapisów.
Na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta poinformowano, że 24 grudnia 2024 roku Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z dnia 6 grudnia 2024 roku, dotyczącą dni wolnych od pracy oraz pewnych innych przepisów.
Jak zasygnalizowała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta, nowiutka ustawa została wysłana do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zająć się oceną jej zapisów w trybie kontrolnym. Paprocka wskazała, że pojawiły się wątpliwości, szczególnie podczas spotkań w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami zarówno pracodawców, jak i pracowników. Było to wynikiem braku odpowiednich konsultacji oraz zaskoczenia obydwu stron treścią nowych przepisów.
„Związek zawodowy „Solidarność” podniósł kwestię dyskryminacyjnego charakteru ustawy, zwłaszcza w kontekście pracowników sektora handlu. W odpowiedzi na te zastrzeżenia prezydent uznał, że konieczna będzie kontrola przez TK, jednak w trybie następczym. To oznacza, że ustawa wejdzie w życie, ale jej kontrowersyjne fragmenty zostaną zbadane przez Trybunał” – dodała Paprocka.
Decyzja Prezydenta i komentarze polityków
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy, wyraziła radość z decyzji Andrzeja Dudy. W swoim wpisie zaznaczyła, że dzięki tej ustawie każda Wigilia stanie się dniem ustawowo wolnym od pracy, co przyniesie korzyści milionom Polaków, dając im możliwość spędzenia tego czasu z rodziną.
Dziemianowicz-Bąk podziękowała wszystkim, którzy wspierali projekt, pisząc: „Dobrze jest wspólnie robić dobre rzeczy!”.
Zmiany w przepisach o Wigilii
Szóstego grudnia Sejm zatwierdził poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o wolnej Wigilii. Nowe przepisy zakładają, że pracownicy handlu w grudniu nie będą mogli pracować więcej niż dwie niedziele, mimo iż trzy z nich pozostaną handlowe. Projekt ustawy złożyła Lewica, która początkowo dążyła do wprowadzenia zmian jeszcze przed końcem roku. W trakcie prac sejmowej komisji do projektu dodano poprawki Koalicji Obywatelskiej, które przesunęły datę wejścia w życie nowych przepisów na 1 lutego 2025 roku.
Po przyjęciu ustawy Dorota Marek z Koalicji Obywatelskiej oznajmiła, że nowelizacja to wynik kompromisu między różnymi klubami. Tymczasem Lewica ogłosiła, że to ich „prezent na Mikołajki” – wolna Wigilia z zapewnieniem, że pracownicy handlu nie będą musieli pracować więcej niż dwie niedziele w grudniu.
Sprzeciw Ryszarda Petru
Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, sprzeciwiał się wprowadzeniu Wigilii jako dnia wolnego od pracy. W trakcie debaty na ten temat ogłosił, że zamierza spędzić tegoroczną Wigilię w pracy, nie w Sejmie, a przy kasie w sklepie. W piątek, na portalu X, poinformował o podpisaniu umowy z jednym z warszawskich dyskontów, gdzie 24 grudnia, w ramach happening’u, pracował na różnych stanowiskach, w tym obsługując piec do pieczywa.
To wszystko zawirowania związane z ustanowieniem 24 grudnia dniem wolnym od pracy z pewnością wzbudzają emocje i kontrowersje, które mogą trwać aż do momentu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości przez Trybunał Konstytucyjny.
Źródło/foto: Polsat News