Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w czwartek, że prezydent Andrzej Duda wystąpił z prośbą o wygłoszenie orędzia do Sejmu w dniu rocznicy wyborów, czyli 15 października. Z uwagi na brak obrad izby niższej w tym terminie, zaproponowano, aby wystąpienie miało miejsce 16 października, pierwszego dnia kolejnego posiedzenia.
Prezydent Wzywa do Sejmu
„Prezydent Andrzej Duda przekazał mi, że 15 października, w związku z rocznicą wyborów, chciałby wystąpić przed Sejmem z orędziem. Zgodnie z artykułem 140 Konstytucji, przysługuje mu takie prawo, a ustawa mówi, że nad orędziem nie prowadzi się debaty” – napisał Szymon Hołownia w mediach społecznościowych.
Brak Obrad w Dniu Rocznicy
Marszałek Sejmu podkreślił, że w planowanej agendzie nie ma obrad w dniu 15 października, a 20. posiedzenie rozpocznie się dzień później, tj. 16 października. To właśnie tę datę zaproponowano prezydentowi.
Podsumowanie Wyzwań
Na temat szczegółów orędzia wypowiedział się także szef Gabinetu Prezydenta RP, Marcin Mastalerek, podczas programu „Rymanowski Live”. Wyjaśnił, że prezydent Duda postanowił skorzystać ze swojego uprawnienia konstytucyjnego i w rocznicę wyborów parlamentarnych wygłosi orędzie do Sejmu. „To dobry czas, aby podsumować miniony okres i zreferować wyzwania, które stoją przed nami” – stwierdził Mastalerek. Dodał, że orędzie może mieć formę podobną do amerykańskiego State of the Union, czyli dorocznego wystąpienia prezydentów.
Tematy Orędzia
Wstępnie wiadomo, że podczas orędzia prezydent może skupić się na kwestiach bezpieczeństwa oraz współpracy, a także podsumować dotychczasowe osiągnięcia i niepowodzenia rządu. Na ten moment nie potwierdzono, czy prezydent zgodził się na zaproponowany termin przez marszałka Sejmu.
Źródło/foto: Polsat News