Prezydent po raz kolejny zdecydował się skorzystać z prawa łaski wobec osoby skazanej za poważne przestępstwo związane z narkotykami. Decyzja ta wywołuje intensywne dyskusje na temat motywów, które za nią stoją — informuje „Rzeczpospolita”. 20 listopada br. ułaskawiona została osoba, która została skazana za wprowadzenie do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, posiadanie substancji psychotropowych oraz prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Kolejne kontrowersyjne ułaskawienie
To nie pierwszy raz, gdy obecna władza decyduje się na akt łaski dla osoby, która popełniła przestępstwa narkotykowe. W maju 2022 roku podobny przypadek wzbudził wiele kontrowersji, gdyż zastosowano go mimo negatywnych opinii zarówno sądu, jak i prokuratora generalnego. Dotyczył on Pauliny P., skazanej za handel mefedronem, która na portalach społecznościowych kreuje wizerunek osoby zamożnej i aspirującej do życia celebrytki. Taki wizerunek może podważać argumenty o „bardzo trudnej sytuacji rodzinnej”, które przedstawiono jako podstawę do ułaskawienia.
Kontrowersje wokół Pauliny P.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, w czerwcu 2022 roku „Fakt” ujawniał dodatkowe informacje na temat ułaskawionej, które również mogą budzić wątpliwości. Paulina P. miała po raz pierwszy konflikt z prawem w 2010 roku, kiedy to została skazana za kradzież w sklepie. Cztery lata później organy ścigania rozpoczęły śledztwo dotyczące grupy przestępczej zajmującej się handel narkotykami, w której działalność była powiązana z jej rodziną. Ułaskawiona miała sprzedać około 2 kg narkotyków, a w wyniku unikania kontaktu z kuratorem, trafiła do więzienia.
Prezydent Andrzej Duda tłumaczył swoją decyzję „bardzo trudną sytuacją rodzinną”, jednak wiele osób zwraca uwagę na sprzeczności w relacjach w mediach społecznościowych. „Fakt” zauważa, że Paulina P. chętnie dzieli się zdjęciami z ekskluzywnych wakacji, luksusowymi ubraniami oraz biżuterią, co sugeruje, że nie jest w trudnej sytuacji finansowej. W swoich wypowiedziach podkreśla, że jest matką dwójki dzieci, którymi nikt się nie zajmował, zaś kuratorka miała być dla niej zbyt rygorystyczna.
Walka z narkotykami a decyzje Prezydenta
Mimo że Andrzej Duda jest uważany za prezydenta najrzadziej składającego akty łaski w historii III RP, nie można zignorować faktu, że wśród nielicznych jego decyzji znalazły się te dotyczące przestępców narkotykowych. Kancelaria Prezydenta wyjaśnia, że w procesie ułaskawienia nie ocenia się charakteru czynu, lecz okoliczności po wydaniu wyroku. Jednak, jak zauważa europoseł Koalicji Obywatelskiej, nagromadzenie takich przypadków wzbudza wątpliwości wobec intencji władz w walce z problemem narkotyków.
Media, w tym „Rzeczpospolita”, informują o działaniach posłów KO, Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby, którzy próbowali uzyskać dodatkowe informacje z Kancelarii Prezydenta w związku z ułaskawieniem Pauliny P., jednak ich starania nie przyniosły rezultatu. W obliczu tych wydarzeń rośnie niepokój związany z przypadkami ułaskawiania osób skazanych za przestępstwa narkotykowe przez prezydenta Dudę.
Źródło/foto: Onet.pl PAP/Łukasz Gągulski