Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Dariuszem Barskim, który według orzeczenia Sądu Najwyższego pełni funkcję prokuratora krajowego. Rozmowa miała miejsce w kontekście piątkowej decyzji Izby Karnej SN, która uznała, że nominacja Barskiego z 2022 roku jest prawnie ważna, mimo wcześniejszych zastrzeżeń Ministerstwa Sprawiedliwości.
SPÓR O PROKURATURĘ
Wspomniane spotkanie prezydenta z Barskim było efektem piątkowego orzeczenia, w którym sędziowie z tzw. „neosędziów” stwierdzili, że powołanie Barskiego na stanowisko prokuratora krajowego było skuteczne. Dariusz Korneluk, który aktualnie sprawuje tę funkcję, został powołany po tym, jak minister sprawiedliwości uznał nominację Barskiego za nieważną. Poniedziałkowa próba Barskiego, by wejść do Prokuratury Krajowej w celu podjęcia obowiązków, zakończyła się niepowodzeniem.
PROBLEM DLA SPOŁECZEŃSTWA
Po wtorkowym spotkaniu prezydent zwrócił uwagę, że toczący się spór w prokuraturze stwarza poważne zagrożenia dla systemu sprawiedliwości oraz dla prowadzonych postępowań. – Co stanie się z przestępcami, zwłaszcza tymi, którzy popełnili poważne zbrodnie? To jest ogromny problem dla społeczeństwa i państwa – podkreślił Duda.
Prezydent podkreślił również znaczenie praworządności i potrzebę powrotu do normalnej demokracji. – Barski został powołany zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i konstytucją, a ja uważam, że nadal powinien pełnić tę rolę – dodał.
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI I WĄTPLIWOŚCI PRAWNE
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, nie uznaje jednak orzeczenia Izby Karnej, twierdząc, że decyzje trzech sędziów nie są wiążące. Rzecznik PK, prok. Przemysław Nowak, podzielił to stanowisko, twierdząc, że uchwała SN w sprawie Barskiego nie ma mocy prawnej, ponieważ została podjęta przez niewłaściwie ukształtowany sąd.
Wydarzenia w prokuraturze nabrały tempa 12 stycznia, kiedy Bodnar wręczył Barskiemu dokument stwierdzający, że poprzednia nominacja na prokuratora krajowego została dokonana z naruszeniem przepisów. Ministerstwo podkreśliło, że zastosowano wówczas ustawę, która straciła ważność.
NOWY PROKURATOR KRAJOWY
W wyniku zaistniałej sytuacji premier postanowił tymczasowo powierzyć obowiązki prokuratora krajowego prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi, a po rozegranym konkursie nowym prokuratorem krajowym został Dariusz Korneluk, powołany w marcu.
W obliczu zawirowań w prokuraturze i prób przywrócenia porządku, przyszedł czas na odpowiedzialne decyzje. Jakie działania podejmie prezydent i rząd? Na razie nic nie jest pewne, a sprawa Barskiego z pewnością nie jest marginalna. Czas pokaże, w jakim kierunku potoczy się ta skomplikowana saga prawna.