Podczas wizyty Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Niemiec w Polsce, w rozmowie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą poruszono temat 30 lat Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie. Głowy państw zgodnie przyznały, że był to przełomowy krok. Poruszono też kwestię pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie.
W 30. rocznicÄ™ podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sÄ…siedztwie wizytÄ™ w Warszawie skÅ‚ada prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który w PaÅ‚acu Prezydenckim odbyÅ‚ rozmowÄ™ “w cztery oczy” z prezydentem Andrzejem DudÄ….
Obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
– MówiliÅ›my z panem prezydentem także o (ostatnich) 30 latach, jak wiele przez te lata siÄ™ zmieniÅ‚o, jak to jest niezwykÅ‚y czas na przestrzeni caÅ‚oksztaÅ‚tu ponad tysiÄ…cletnich relacji polsko-niemieckich” – powiedziaÅ‚ prezydent RP.
W tym kontekście Duda przyznał, że de facto między Polską a Niemcami nie ma granicy i można swobodnie się przemieszczać pomiędzy krajami, a także, że wiele polskich firm jest w Niemczech, a niemieckich w Polsce.
Prezydent stwierdziÅ‚, że gdyby polsko-niemiecka współpraca – zarówno na polu gospodarczym, jak i spoÅ‚ecznym – miaÅ‚aby zostać rozerwana, to oznaczaÅ‚oby to niewyobrażalny kryzys dla obydwu paÅ„stw. Można Å›miaÅ‚o powiedzieć, że jesteÅ›my dzisiaj w wyniku tych 30 lat zapleceni w tym najbardziej pozytywnym tego sÅ‚owa znaczeniu i obydwaj z panem prezydentem głęboko wierzymy, że ta współpraca bÄ™dzie na przestrzeni najbliższych lat rozkwitaÅ‚a, powodujÄ…c dobrobyt spoÅ‚eczeÅ„stw obu naszych krajów – mówiÅ‚. Wierzymy w to, że ten czas kolejnego trzydziestolecia traktatu, który rozpoczyna siÄ™, bÄ™dzie dla Polski i Niemiec czasem dobrym – dodaÅ‚.
Jak przekazaÅ‚, rozmowa dotyczyÅ‚a także “niezrealizowanych elementów traktatu”, m.in. polskiego szkolnictwa w Niemczech i zagwarantowania na nie funduszy po stronie niemieckiej. PoinformowaÅ‚, że tematem rozmowy byÅ‚a również rozbudowa Domu Polskiego w Bochum. SÄ… już odpowiednie deklaracje ze strony rzÄ…dowej, mamy nadziejÄ™, że to jest dosÅ‚ownie najbliższy czas, kiedy ta kwestia zostanie dopeÅ‚niona – dodaÅ‚.
MówiliÅ›my także o symbolicznej, ale bardzo ważnej sprawie pomnika polskich ofiar II wojny Å›wiatowej w ważnym miejscu w Berlinie – powiedziaÅ‚ prezydent RP. WyraziÅ‚ przekonanie, że obaj prezydenci bÄ™dÄ… mogli “ten pomnik w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci odsÅ‚onić”. MyÅ›lÄ™ że bÄ™dzie to bardzo ważne dla pogłębiania dla tego co nazywamy procesem dobrego sÄ…siedztwa, co oparte jest także na wzajemnym przebaczeniu zapoczÄ…tkowanym przez polskich i niemieckich biskupów – powiedziaÅ‚.
Mam wrażenie, że Polska i Niemcy sÄ… jak dwa sÄ…siadujÄ…ce gospodarstwa rolne, których wÅ‚aÅ›ciciele majÄ… od czasu do czasu jakieÅ› kwestie sporne, ale generalnie byliby gotowi pożenić nawzajem swoje dzieci – oceniÅ‚ Duda.
Różne statusy prawne mniejszości
Na konferencji pojawił się także temat nauczania języka polskiego i niemieckiego dla mniejszości w obu państwach.
Prezydent Andrzej Duda powiedziaÅ‚, że mniejszość niemiecka w Polsce szacowana jest na 150 tys. osób, z czego 50 tys. uczniów korzysta “z tego specjalnego programu szkolnego dla mniejszoÅ›ci niemieckiej w naszym kraju”. – To jest rzeczywiÅ›cie realizowane, znajduje siÄ™ to w gestii Ministerstwa Edukacji – podkreÅ›liÅ‚ dodajÄ…c, że na szkolnictwo mniejszoÅ›ci niemieckiej Polska wydaje 50 mln euro rocznie.
– Jeżeli chodzi o wspieranie funkcjonowania w ogóle mniejszoÅ›ci niemieckiej i organizacji w Polsce to jest kwota ok. 680 tys. euro rocznie, które sÄ… przekazywane tym organizacjom – dodaÅ‚.
źródło : RP.pl