Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prezydent Duda podpisał ustawę wykluczającą Polskę z „Intersputnik”

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dwie ustawy dotyczące wypowiedzenia przez Polskę porozumienia o „Intersputniku”. Informację tę przekazała Kancelaria Prezydenta RP. Przypomnijmy, że porozumienie to, dotyczące utworzenia międzynarodowego systemu łączności kosmicznej, zostało sporządzone w Moskwie 15 listopada 1971 roku.

USTAWY O ZAKOŃCZENIU WSPÓŁPRACY Z „INTERSPUTNIKIEM”

Ustawy, które podpisał prezydent 28 grudnia, odnosiły się do decyzji o wypowiedzeniu międzynarodowego porozumienia o „Intersputnik”. Pierwsza z ustaw przewiduje zgodę parlamentu na zakończenie umowy zawartej w 1971 roku, która przeszła modyfikację w 1996 roku, podczas XXV Jubileuszowej Sesji Rady INTERSPUTNIK. Druga ustawa dotyczy wypowiedzenia umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”, która została sporządzona w Berlinie 20 września 1976 roku.

HISTORIA INICJATYWY I OBECNA SYTUACJA

„Intersputnik” powstał z inicjatywy ZSRR w celu budowy globalnej sieci łączności satelitarnej, jako odpowiedź na powstanie organizacji Intelsat, działającej w zachodnich państwach. Organizacja ma siedzibę w Moskwie i pozostaje silnie związana z Federacją Rosyjską. Jej zasadniczym celem jest rozwijanie łączności satelitarnej między krajami członkowskimi, jednak obecnie koncentruje się głównie na działalności komercyjnej.

Polska jest członkiem ITSO od 1993 roku, a także od 1991 roku przynależy do Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej (Eutelsat IGO). Warto zaznaczyć, że Rzeczpospolita Polska od dłuższego czasu nie korzysta z usług „Intersputnika” i nie planuje tego w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Zamiast tego polskie podmioty korzystają z zasobów innych organizacji, takich jak Eutelsat i Intelsat.

DECYZJE KIERUNKOWE I REAKCJA NA AGRESJĘ ROSJI

W obliczu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, Polska wycofała się z aktywnego uczestnictwa w działaniach Rady „Intersputnika”. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej reprezentujący Polskę oraz firma Orange Polska S.A. zrezygnowały z jakiejkolwiek współpracy z tą organizacją. Dlatego decyzja o wypowiedzeniu porozumienia wydaje się całkowicie uzasadniona, zwłaszcza w kontekście zestawienia z ogólnokrajowymi zaleceniami dotyczącymi unikania współpracy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, podkreślają analitycy. Sytuacja ta ukazuje, jak zmieniający się układ geopolityczny wpływa na międzynarodowe relacje w obszarze łączności klasycznej i kosmicznej.

Źródło/foto: Onet.pl

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie